COVID 19 hastalarının başvuru anında serum sitokin ve kemokin düzeylerinin incelenmesi
Examination of serum cytokine and chemokine levels of COVID 19 patients at the time of admission
- Tez No: 735717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaçlar: COVID-19 hastalığının inflamatuvar bir süreç olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. Hastalarda meydana gelen sitokin fırtınası fizyopatolojide etkin mortaliteyi belirleyen en önemli antitelerdendir. Amacımız hastalığın şiddeti ile serum sitokin ve kemokin düzeylerinin korelasyonunu incelemektir. Hastalar ve Yöntemler: Çalışmaya 78 COVID-19 hastası dahil edildi. Hastalar, acil servise başvuru sırasındak klinik, laboratuvar, radyolojik bulguları değerlendirilerek Dünya Sağlık Örgütü COVID-19 Hastalık Şiddeti Sınıflamasına göre 46 ağır, 32 hafif şiddetli hasta olmak üzere sınıflandırıldı. Serum sitokin ve kemokin düzeyleri Bio-Plex Pro İnsan Sitokin Tarama Paneli (Bio-rad, Hercules, CA, ABD) kullanılarak tespit edildi. Bulgular: Çalışmaya 54 erkek, 24 kadın olmak üzere 78 COVID-19 hastası dahil edildi. Yaş ortalaması hafif şiddetli hastalıkta 43.1 ± 13.3 ve ağır şiddetli hastalıkta 58.2 ± 15 bulundu.
Özet (Çeviri)
Onjective:It has been shown in many studies that COVID-19 disease is an inflammatory process. Cytokine storm that occurs in patients is one of the most important antites that determine the effective mortality in physiopathology. Our aim is to investigate the correlation of serum cytokine and chemokine levels with the severity of the disease. Patients and methods: 78 COVID-19 patients were included in the study. The patients were classified as 46 severe and 32 mild according to clinical, laboratory and radiological findings at the time of admission to the emergency department. Serum cytokine and chemokine levels were determined using the Bio-Plex Pro Human Cytokine Screening Panel (Bio-rad, Hercules, CA, USA). Results: 78 COVID-19 patients, including 54 men and 24 women, were included in the study. The mean age was 43.1 ± 13.3 years for mild disease and 58.2 ± 15 years for severe disease.