Hafif çelik yapı projelerinin tasarım ve yapım aşamalarında YBM süreçlerinin uygulanması
Application of building information modeling processes at the design and construction phases of a cold-formed steel structure project
  1. Tez No: 784311
  2. Yazar: MEHMET BÜYÜKÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yapı Bilgi Modellemesi (YBM) kullanımının tüm inşaat projelerinde olduğu gibi hafif çelik yapı projelerinde de birçok faydası vardır. Fakat henüz yeni olan YBM konseptinin, giderek yaygınlaşan hafif çelik yapım yönteminde kullanımına yönelik bilgiler kısıtlıdır. Hafif çelik yapılarda neden YBM kullanılması gerektiği çalışmada genel hatlarıyla özetlenmiştir. YBM kullanılması planlanan hafif çelik yapılar için projeden projeye değişmeyen bilgiler hazırlanmış ve bu kullanım için genel bir yol haritası oluşturulmuştur. Bu bilgiler YBM için kilit noktası sayılabilecek YBM yürütme planı (BEP) üzerinden hazırlanmıştır. Literatür çalışması ve vaka analizleri bu bilgilerin dayanak noktalarıdır. Projenin farklı adımları ve farklı YBM kullanımları için yazılım önerileri yapılmıştır. Hazırlanan bilgi ve öneriler ışığında tasarımdan teslim aşamasına kadar örnek bir uygulama projesi incelenmiştir. Çalışmada hafif çelik yapı projesine katılması beklenen paydaşların hangi YBM kullanımlarını tercih edeceği, kullanımların hangi öncelik sıralamasında olduğu, bu kullanımların inşaatın hangi fazlarında kullanıldığı ve hangi sorunları çözdüğüne yönelik bulgular elde edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular literatürle kıyaslanmıştır. Çalışma sonucunda YBM kullanılmak istenen bir hafif çelik yapı projesi için genel bir yol haritası oluşturulmuştur. Projede kullanılması beklenen bilgiler için referans bilgiler hazırlanmıştır. Tasarımdan teslim aşamasına kadar hafif çelik yapı projesinde YBM kullanımı uygulama projesinde gösterilmiştir. Çalışmadaki kısıtlar ve elde edilen veriler doğrultusunda öneriler son bölümde paylaşılmıştır.Çalışmanın YBM kullanılacak hafif çelik yapılarda kullanımını kolaylaştırması ve söz konusu yapılar için rehber niteliğinde bir çalışma olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of Building Information Modeling (BIM) has many benefits in light steel construction projects as well as in all construction projects. However the informations about use of BIM as a new concept on increasingly widespread construction method cold-formed steel structures are still limited. The reason why BIM should be used in cold-formed steel structure project is summarized in general terms in the study. Information that does not change from project to project has been prepared for light steel structures that are planned to be used with BIM, and a general roadmap has been created for this use. This information has been prepared over the BIM Execution Plan (BEP), which can be considered the key point for BIM. Literature review and case studies are the mainstays of this information. Software recommendations were made for different steps of the project and for different BIM uses. In the light of the information and suggestions prepared, a sample application project was examined from the design to the delivery stage. In the study, findings were obtained regarding which BIM usages the stakeholders expected to participate in the cold-formed steel structure would prefer, in which priority order the uses were, in which phases of the construction these uses were used and which problems they solved. The findings obtained from the study were compared with the literature. As a result of the study, a general roadmap was created for a cold-formed steel strucre project that is planned to use BIM. Reference information has been prepared for the information expected to be used in the project. The use of BIM in the cold-formed steel structure project from the design to the delivery stage has been demonstrated in the application project. In line with the limitations of the study and the data obtained, suggestions are shared in the last section. It is expected that the study will facilitate the use of BIM for cold-formed steel structures and will be a guide for these structures.