Epilepsi tanısı olan çocukların sağlıklı kardeşlerinde yaşam kalitesi incelenmesi
Investigation of quality of life in HEALTHY siblings of children with epilepsy
  1. Tez No: 784320
  2. Yazar: MINELA DULIC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA MİNE ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı; epilepsi tanısı olan çocukların, sağlıklı kardeşlerine sağlık ilişkili yaşam kalitesi ölçeği uygulayarak, hem bireysel yanıtlarını hem de ebeveyn yanıtlarını ele alıp, yaşam kalitelerini değerlendirmek ve sağlıklı akran grubu ile karşılaştırmaktır. Olgu ve kontrol grubu 8-18 yaş arası çocuk ve ergenlerden oluşturuldu. Olgu grubu epilepsi tanılı kardeşi bulunan çocuk ve ergenden (n=40) oluşturuldu. Olgu grubuna Pediatrik Yaşam Kalitesi Ölçeği (PedsQL) uygulanmıştır. Kontrol grubu, yaş ve cinsiyet olarak benzer özelliklere sahip olan herhangi bir kronik hastalığı olmayan çocukların sağlıklı kardeşlerden oluşturuldu (n=42) ve aynı ölçek uygulandı. Çalışma verilerinin istatistik analizi Statistical Package for the Social Science istatistik programı (SPSS-26) kullanarak analiz edildi. Sağlıklı kardeşlerin bireysel yanıtları ve ebeveynlerin yanıtları ile fiziksel sağlık skoru, psikososyal sağlık skoru (duygusal, sosyal ve akademik işlevsellik) ve toplam sağlık skoru hesaplandı. Çalışmamızda çocukların ve ergenlerin bireysel yanıtlarına göre toplam sağlık skorunda istatistiksel olarak fark bulunmadı (sırasıyla p=0.205; p=0.155).
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the quality of life in children who have siblings with a diagnosis of epilepsy, by applying a health-related quality of life scale, evaluating both self-reflective and parent responses, and comparing them with healthy peer groups. The case and control group consisted of children and adolescents aged between 8-18 years. The case group consisted of healthy siblings of children with epilepsy (n=40). The Pediatric Quality of Life Scale (PedsQL) was applied to the case group. The control group consisted of healthy siblings of children (n=42) who had similar age and gender characteristics and did not have any chronic diseases, and the same scale was applied. Statistical analysis of study data was analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences statistical program (SPSS-26). Physical health score, psychosocial health score (emotional, social, and academic functionality), and total health score were calculated with individual responses of healthy siblings and responses of their parents. In the study, there was no statistical difference in total health score according to the individual responses of children and adolescents (p=0.205; p=0.155).