Göçün mutfak kültürüne etkileri: Balkan göçmenleri örneği
The effects of immigration on cuisine culture: The case of the Balkan immigrants
  1. Tez No: 784321
  2. Yazar: DİDEM İŞERİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma ile yüzyıllar boyunca pek çok kültüre ve topluma ev sahipliği yapmış olan bir bölge olan Balkanlardan, zorunlu veya gönüllü olarak göç ederek Türkiye'ye yerleşen Balkan göçmenlerinin, mutfak kültürlerinde meydana gelen değişikliklerin araştırılması ve göç olgusunun mutfak kültürü üzerindeki etkilerini ortaya koymak hedeflenmiştir. Çalışmanın evrenini Türkiye'deki Balkan göçmenleri oluştururken; Balkan göçmenlerinin kendi kültürlerine yakın bulması sebebiyle en çok yerleştikleri bölgelerden birisi olan Trakya'daki Balkan göçmenleri ise çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırma için anket ile veri toplama yöntemi kullanılmıştır ve araştırmaya 102 kişi katılmıştır. Çalışmada Balkan mutfak kültürüne ait çorbalar, ana yemekler, hamur işleri, soslar, mezeler ile içecekler belirlenerek bu yemeklere yer verilmiştir. Bu yiyecek ve içecekleri, belirlenen yaş gruplarındaki bireylerin tüketme ve yapma düzeyleri sorgulanmış; elde edilen verilerin analizleri değerlendirilerek sonuç elde edilmeye çalışılmıştır. Katılımcıların yarısından fazlasının Balkan yemek kültürünü devam ettirmek istediği anlaşılmaktadır ve bireylerin Türk mutfak kültürü ile Balkan mutfak kültürünün birbirinden etkilendiğini belirttikleri görülmektedir. Araştırmaya katılanların kendi yemek kültürlerini ailelerine ve çevrelerine öğrettikleri saptanırken; Balkan mutfak kültürünü ailelerinden, çevrelerinden ve sosyal medyadan öğrendikleri anlaşılmaktadır. Araştırmada Balkan yemeklerinin tüketilme sıklıklarında büyük çoğunluğunun 'hiç' tüketmediğini belirtmiş olmaları ve yemeklerin tüketilmesinde kuşakların birbirleri arasında bir anlamlılığın oluşmamış olması zaman içinde bu yemeklerin unutulması şeklinde değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to investigate the changes in the culinary cultures of the Balkan immigrants, who migrated from the Balkans, a region that has hosted many cultures and societies for centuries, forced or voluntarily and settled in Turkey, and to reveal the effects of the migration phenomenon on the culinary culture. While the Balkan immigrants in Turkey constitute the universe of the study; The Balkan immigrants in Thrace, which is one of the regions where the Balkan immigrants find themselves close to their own culture, formed the sample of the study. Data collection method with a questionnaire was used for the research and 102 people participated in the research. In the study, soups, main dishes, pastries, sauces, appetizers and drinks belonging to the Balkan culinary culture were determined and these dishes were included. The level of consumption and making of these foods and beverages of the individuals in the determined age groups was questioned; The results were tried to be obtained by evaluating the analysis of the data obtained. It is understood that more than half of the participants want to continue the Balkan food culture, and it is seen that the individuals stated that the Turkish cuisine culture and the Balkan cuisine culture were influenced by each other. While it was determined that the participants in the research taught their own food culture to their families and surroundings; It is understood that they learned the Balkan culinary culture from their families, circles and social media. In the study, the fact that the majority of Balkan dishes stated that they did not consume 'never' in the frequency of consumption and the fact that there was no meaningfulness between the generations in the consumption of the dishes can be evaluated as the forgetting of these dishes over time.