The impact of the post-truth era on progressive populism: The case of Alexandria Ocasio-Cortez
Post-truth çağının ilerlemeci popülizm üzerindeki etkisi: Alexandria Ocasio-Cortez örneği
  1. Tez No: 784324
  2. Yazar: ARDA YAZIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Post-truth çağı, doğası gereği popülist hareketlere fayda sağlarken, aynı zamanda post-truth siyasetin ve iletişimin ortaya çıkmasına da zemin hazırlamıştır. Dünyanın dört bir yanından bu gerçeksiz ortamın potansiyelini gören birçok popülist lider post-truth siyaset ve iletişim stratejilerini uygulayarak ondan yararlanmayı amaçladı. Bu stratejiler arasında manipülasyon ve dezenformasyon taktiklerine başvurmak; gerçeklerin çarpıtılması; dijital alanda bir topluluk duygusu yaratmak; karizmatik bir liderin tasviri; izleyicilerin duygularının sömürülmesi; komplo teorileri yaymak bulunmaktadır. Bu tezde, Alexandria Ocasio-Cortez tarafından yürütülen 2020 New York Bölge Seçimleri siyasi kampanyası sırasında kullanılan post-truth siyaset ve iletişim stratejileri incelenecektir. Alexandria Ocasio-Cortez, araştırma alanımızla ilgili literatüre hakim olan sağcı popülist liderlerden farklı olarak, öncelikle sol popülist bir lider olduğu için seçilmiştir. İkincisi, genç ve yükselen bir figür olması, muhtemelen dijital medyaya daha aşina olması, son başarısında önemli bir faktör olabilir. 2020 New York Bölge Seçim kampanyası, en son kampanyası olması ve literatürde fazla inceleme yapılmamış olması sebebiyle araştırmaya uygundur.
Özet (Çeviri)
While the post-truth era already benefits populist movements by its nature, it has also paved the way for the emergence of post-truth politics and communication. Many populists all around the world saw the potential of this factless environment and intended to benefit from it by applying strategies of post-truth politics and communication through social media. These strategies include resorting to manipulation and disinformation tactics; distortion of the facts; creating a sense of community in the digital sphere; portrayal of a charismatic leader; exploitation of the emotions of audiences; propagating conspiracy theories. In this thesis, the post-truth politics and communication strategies employed by Alexandria Ocasio-Cortez in her 2020 New York District Election campaign will be examined. Alexandria Ocasio-Cortez has been chosen, first because she is a left-wing populist leader, distinctly from the right-wing populist leaders who dominate the literature regarding our field of research. Second, because she is a young and rising figure, possibly more familiar with digital media, which might be a prominent factor in her recent success. Her 2020 New York District Election campaign is suitable for research because it is her most recent campaign with not much examination in the literature.