Endüstri 4.0'ın hizmet üretim kalitesine etkisi: Lojistik hizmet ihracatçısı firmalarda bir araştırma
The effect of industry 4.0 on service production quality: A research on logistics service exporter companies
- Tez No: 784339
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖZERHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Endüstri 4.0 üretimden teslim sonrasına kadarki tedarik zinciri faaliyetlerinin büyük oranda akıllı nesneler tarafından yürütüldüğü yeni nesil bir dönüşümdür. Bu bağlamda tedarik zinciri paydaşlarının birbirine entegre yeni nesil teknolojilerin desteği ile işbirliğine gitmeleri gerekmektedir. Tedarik zincirinin önemli paydaşlarından birisi olan Lojistik Hizmet Sağlayıcılar da yeni nesil teknolojilerden yararlanmalıdır. Bu bakımdan rekabet avantajı için Lojistik Hizmet Sağlayıcılar yeni nesil teknolojilerin desteği ile tedarik zincirlerinin gerçek zamanlı taleplerine göre hızlı, katma değerli ve kaliteli bir hizmet üretimi yapmalıdır. Endüstri 4.0 lojistik hizmet üretiminde akıllı nesneler ve uzman işgücünün işbirliği ile hızlılık, zamanlılık, verimlilik, katma değer, maliyet tasarrufu, kalite ve müşteri memnuniyeti açısından potansiyel avantajlar sağlayabilen bir dönüşümdür. Bu tez çalışmasının amacı Endüstri 4.0'a dönük yatırımların, lojistik esnekliğe, lojistik çevikliğe, lojistik hizmet üretim performansına ve lojistik hizmet üretim maliyetlerine olan etkilerini analiz etmektir. Bu amaçla ilişkisel tarama modeli temelinde araştırma hipotezleri oluşturulmuştur. Hizmet İhracatçıları Birliği üyesi olan 162 firmadan anket tekniği ile veri toplanmış ve Yapısal Eşitlik Modellemesi ile hipotezler test edilmiştir. Buna göre Endüstri 4.0'a dönük yatırımların lojistik çevikliği, lojistik esnekliği ve lojistik hizmet üretim performansını olumlu yönde etkilediğine dair araştırma hipotezleri desteklenmiştir. Katılımcıların hızlılık, zamanlılık, çeviklik, esneklik, verimlilik, katma değer, müşteri memnuniyeti bağlamında olumlu yönde gözlemleri de bu hipotezleri desteklemiştir. Diğer yandan Endüstri 4.0'a dönük yatırımların lojistik hizmet üretim maliyetlerini olumlu yönde etkilediğine dair araştırma hipotezleri ise desteklenmemiştir. Ancak katılımcıların bilişim, teknolojik destek ve dokümantasyon kullanım giderleri hariç diğer lojistik maliyetlere dair olumlu gözlemleri bu hipotezi desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 is a new generation transformation in which the supply chain activities from production to post-delivery are largely carried out by smart objects. In this context, supply chain stakeholders need to cooperate with the support of integrated new generation technologies. Logistics Service Providers, one of the important stakeholders of the supply chain, should also benefit from new generation technologies. In this respect, for competitive advantage, Logistics Service Providers should produce fast, value-added and quality service according to the real-time demands of their supply chains with the support of new generation technologies. Industry 4.0 is a transformation that can provide potential advantages in terms of speed, timeliness, efficiency, added value, cost savings, quality and customer satisfaction with the cooperation of smart objects and expert workforce in logistics service production. The aim of this thesis study is to analyze the effects of investments in Industry 4.0 on logistics flexibility, logistics agility, logistics service production performance and logistics service production costs. For this purpose, research hypotheses were formed on basis of the relational screening model. Data were collected from 162 companies that are members of the Service Exporters' Association by survey technique and hypotheses were tested with Structural Equation Modeling. Accordingly, the research hypotheses that investments towards Industry 4.0 positively affect logistics agility, logistics flexibility and logistics service production performance were supported. The positive observations of the participants in terms of speed, timeliness, agility, flexibility, efficiency, added value and customer satisfaction also supported these hypotheses. On the other hand, the research hypotheses that the investments towards Industry 4.0 affect the logistics service production costs positively were not supported. However, the positive observations of the participants about logistics costs, excluding information, technological support and documentation usage expenses, support this hypothesis.