Kadına karşı şiddetin önlenmesinde hukuki düzenlemelerin rolü
The role of legal regulations in preventing violence against women
  1. Tez No: 784344
  2. Yazar: NURCAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türkiye'de uzun yıllardır kadına yönelik şiddetin aile içi bir mesele olduğu düşünülmüş ve bu sorunun sadece eşleri ilgilendirdiğine inanılmıştır. 1980'li yıllara gelindiğinde özellikle yaşanan kadın hareketleri etkisi sonucunda bu konu tartışılmaya başlamış, kamuoyunda aile içi şiddetin suç olduğu düşüncesinin yer bulduğu görülmektedir. Bu konular toplum içerisinde tartışılmaya son yıllarda başlamıştır. Türk hukuku içerisinde ilk olarak kadına karşı şiddetin önlenmesi için 17 Ocak 1998 tarihinde 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanunun yürürlüğe girmiştir. Bir süre sonra ise 4320 sayılı Kanunun yetersiz kaldığı ve buna bağlı olarak yeni bir Kanun ihtiyacının doğduğu görülmüştür. Bu sebeple 8 Mart 2012 tarihinde 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve buna İlişkin Uygulama Yönetmeliği'nin kabul edildiği belirlenmiştir. Bu çalışmanın amacı kadına karşı şiddetin, 6284 sayılı kanununla yapılan düzenlemelerle şiddetin önüne geçilip geçilmeyeceği noktasında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
For many years, violence against women has been thought to be a domestic issue in Turkey, and it has been believed that this problem only concerns spouses. In the 1980s, this issue started to be discussed, especially as a result of the effect of women's movements, and it is seen that the idea that domestic violence is a crime took place in the public. These issues have started to be discussed in society in recent years. For the first time in Turkish law, the Law No. 4320 on the Protection of the Family entered into force on 17 January 1998 in order to prevent violence against women. After a while, it is seen that the Law No. 4320 was insufficient and accordingly, the need for a new Law emerged. For this reason, it was determined that the Implementation Regulation on the Law No. 6284 on the Protection of the Family and the Prevention of Violence Against Women was adopted on March 8, 2012. The aim of this study is violence against women, to determine the role of Law No. 6284 in preventing violence.