Bazı indirgemeli tamsayı dizilerinin devirli formları
Cyclic forms of some reducing integer sequences
- Tez No: 784390
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında 3-üreteçli değişmeli olmayan gruplarda devirli 3-nacci ve devirli genelleştirilmiş 3-mertebeden Pell dizileri tanımlanmıştır. Tanımlanan bu diziler sonlu gruplarda ayrıntılı olarak ele alınmış ve periyodik oldukları gösterilmiştir. Elde edilen sonuçların uygulamaları olarak da (a,b,c) üreteç 3-lüsüne göre (n,2,2) polyhedral grubundaki devirli 3-nacci ve devirli genelleştirilmiş 3-mertebeden Pell dizilerinin periyotları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this tesis, cyclic 3-nacci sequences and cyclic generalized order-3 Pell sequences are defined in 3-generator non-abelian groups. These defined sequences have been discussed in detail in finite groups and have shown to be periodic. The periods of cyclic 3-nacci sequences and cyclic generalized order-3 Pell sequences in the (n,2,2) polyhedral group according to the generating triple (a,b,c) have been determined as application of the results of obtained.