Kişi-örgüt uyumunun üretkenlik karşıtı iş davranışları üzerindeki etkisi
The effect of person-organization fit on counterproductive work behaviors
  1. Tez No: 870163
  2. Yazar: BÜŞRA TEMİZYÜREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
. Son yıllarda özellikle artan rekabet dünyasında örgütlerin elde edecekleri başarı, varlıklarını devam ettirebilmek ve diğer örgütler ile arasında fark yaratabilmek adına oldukça önemlidir. Örgütlerin bu başarıyı elde edebilmeleri için çalışanları ile aralarında uyum sağlamaları gerekmektedir. Bu kapsamda karşımıza çıkan kişi örgüt uyumu kavramı örgütlerin ilerleyebilmeleri konusunda söz konusu uyumun sağlanabilmesinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Kişi örgüt uyumunun sağlanması örgütlerdeki başarıya doğrudan katkıda bulunmakla birlikte, yine örgütlerde meydana gelebilecek ve örgütün varlığını, başarısını derinden sarsabilecek üretkenlik karşıtı iş davranışlarının ortaya çıkmasına engeldir. Üretkenlik karşıtı iş davranışları bilinçli olarak gerçekleştirilen, örgüte zarar veren davranış biçimleridir. Kişi örgüt uyumu kavramı ve üretkenlik karşıtı iş davranışları kavramı arasında anlamlı bir ilişki bulunmakta ve her iki kavram birbirini etkilemektedir. Bu araştırmanın amacı kişi örgüt uyumunun üretkenlik karşıtı iş davranışları üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu amaç kapsamında araştırma Kayseri ilinde metal mobilya sektöründe faaliyette bulunan bir işletmenin 283 çalışanıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre kişi örgüt uyumunun üretkenlik karşıtı iş davranışı üzerinde anlamlı bir etkisi vardır. Aynı zamanda kişi örgüt uyumunun üretkenlik karşıtı iş davranışlarının alt boyutlarından olan bireysel ve örgütsel üretkenlik karşıtı iş davranışları üzerinde de anlamlı bir etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
In recent years, especially in the world of increasing competition, the success that organizations will achieve is very important in order to continue their existence and to make a difference between them and other organizations. In order for organizations to achieve this success, they need to establish harmony with their employees. In this context, the concept of person-organization fit shows how important it is to ensure this harmony in order for organizations to progress. While ensuring person-organization harmony directly contributes to the success of organizations, it also prevents the emergence of counterproductive work behaviors that can occur in organizations and can deeply shake the existence and success of the organization. Counterproductive work behaviors are behaviors that are performed consciously and harm the organization. There is a significant relationship between the concept of person-organization fit and the concept of counterproductive work behaviors and both concepts affect each other. The purpose of this study is to determine the effect of person-organization fit on counterproductive work behaviors. Within the scope of this purpose, the research was conducted with 283 employees of an enterprise operating in the metal furniture sector in Kayseri province. According to the results of the research, person-organization fit has a significant effect on counterproductive work behaviors. At the same time, person-organization fit has a significant effect on individual and organizational counterproductive work behaviors, which are sub-dimensions of counterproductive work behaviors.