Sol ventrikül sistolik fonksiyonunun anterior mitral annulus hareketi aracılığıyla tahmini
Prediction of left ventricular systolic function by anterior mitral annulus movement
  1. Tez No: 784428
  2. Yazar: OZAN ALTINTAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KARAKAYA, DOÇ. DR. ADNAN YAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF) sol ventrikülün fonksiyonunu gösteren ve sol ventrikül sistolünde aortaya pompalanan hacmin diyastol sonu hacmine oranını gösteren bir parametredir. Kardiyak kökenli hastalıkların ciddiyetinin belirlenmesi açısından sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu büyük önem arz etmektedir. Sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu, bilgisayarlı tomografi (BT) , manyetik rezonans (MR) gibi yöntemlerle hesaplanabileceği gibi ekokardiyografi yardımıyla 2 veya 3 boyutlu hacim ölçümleri sayesinde hesaplanması mümkündür. Bu şekilde sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonunu ekokardiyografi ile ölçümlerken birkaç metot kullanılmaktadır. Bu yöntemler arasında en yaygın kullanımı olan Simpson metodu ile LVEF ölçümüdür. LVEF'in görsel olarak değerlendirilmesi acil serviste tanıyı belirleyip tedaviyi hızlı şekilde başlayabilmek için ciddi önem arz etmektedir. Mitral annulus ise sol ventrikül ile atrium arasındaki bağlantıyı sağlayan, mitral kapağın tutunma bölgesidir. Anterior ve posterior mitral annulus olmak üzere iki bölgesel segmente ayrılır. Yapılan bazı çalışmalar sonucu bazı özel hasta gruplarında mitral annulus segment hareketinin sol ventrikül fonksiyonu ile ilişkili olduğu ortaya konmuştur. Yaptığımız bu çalışmada acil serviste hastaların sol ventrikül fonsiyonunun doğru ve hızlı şekilde değerlendirimesinde anterior mitral annulus hareketinin kullanılabilirliği açısından LVEF ve anterior mitral annulus hareketi korelasyonu araştırılmıştır. İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji polikliniği EKO laboratuvarına başvuran 268 hasta çalışmaya alındı. Bu çalışmaya tüm yaş grubu ve cinsiyetteki hastalar dahil edildi. Bu hastalar içinden; kendisi veya yakını tarafından onam veremeyecek olan veya çalışmaya katılmayı kabul etmeyenler ve travma hastaları kabul edilmedi. Bu hastaların başvuru nedeninden bağımsız olarak yapılan rutin eko çalışmasına ek olarak Simpson metodu ile EF ölçümü ve milimetre olarak anterior mitral annulus hareketi ölçümü yapıldı. Bütün bu süreçte yalnız bir ultrason cihazı kullanıldı. Ölçümler kardiyoloji uzmanı tarafından transtorasik ekokardiyografi olarak yapıldı. Çalışmaya 329 hasta dahil edilmiş olup 136 tanesi erkek (41,3), 193 tanesi kadındı (%58,7). Ve yaş ortalaması 58,91±15,84 idi. Mitral yetmezliği olmayan hastaların EF değeri hafif seyredenlere göre, hafif seyredenlerin ise orta ve ağır olanlara göre istatistiksel olarak yüksektir. Triküspit yetmezliği olmayan hastaların EF değeri hafif seyredenlere göre, hafif seyredenlerin ise orta ve ağır olanlara göre istatistiksel olarak yüksektir. AORT yetmezliği olmayan hastaların EF değeri hafif seyredenlere göre, hafif seyredenlerin ise orta ve ağır olanlara göre istatistiksel olarak yüksektir. Sol ventrikül EF %30 ve altındaki değerler için MAPSE değeri %99,65 sensitivite ve % 93,62 spesifite ile 4,3 mm olarak bulunmuş olup eğri altı alan 0,999'dur. Sol ventrikül EF %50 ve üzerindeki değerler için MAPSE değeri %93,42 sensitivite ve % 90,70 spesifite ile 10 mm olarak bulunmuş olup eğri altı alan 0,954'tür.MAPSE değeri 10 mm ve üzerindeki değerler EF %50 ve üzerini belirtmekte iken MAPSE 4,3 mm ve altında olan değerler EF'nin % 30 ve altı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Left ventricular ejection fraction (LVEF) is a parameter that shows the function of the left ventricle and shows the ratio of the volume pumped into the aorta during left ventricular systole to the end-diastolic volume. Left ventricular ejection fraction is of great importance in determining the severity of cardiac diseases. Left ventricular ejection fraction can be calculated by methods such as computed tomography (CT), magnetic resonance (MR) or by means of 2 or 3 dimensional volume measurements with the help of echocardiography. In this way, several methods are used to measure left ventricular ejection fraction by echocardiography. Among these methods, LVEF is measured by Simpson's method, which is the most widely used. Visual evaluation of LVEF is of great importance in order to determine the diagnosis and start treatment quickly in the emergency department. The mitral annulus is the attachment site of the mitral valve, which provides the connection between the left ventricle and the atrium. It is divided into two regional segments, the anterior and posterior mitral annulus. As a result of some studies, it has been revealed that mitral annulus segment movement is associated with left ventricular function in some special patient groups. In this study, we investigated the correlation between LVEF and anterior mitral annulus movement in terms of the usability of anterior mitral annulus movement in the accurate and rapid evaluation of left ventricular function in the emergency department. Methods: 268 patients who applied to İKÇÜ Atatürk Hospital Cardiology Polyclinic ECO laboratory were included in the study. Patients of all age groups and genders were included in this study. Among these patients; those who could not give consent by themselves or their relatives or who did not accept to participate in the study and trauma patients were not accepted. In addition to the routine echo study performed in these patients, regardless of the reason for admission, EF measurement with Simpson's method and anterior mitral annulus movement in millimeters were measured. In this whole process, only one ultrasound machine was used. Measurements were made by a cardiologist by transthoracic echocardiography.Conclusion: 329 patients were included in the study, 136 of them were male (41.3), 193 of them were female (58.7%). The avarage age was 58.91±15.84. EF values of patients without mitral regurgitation are statistically higher than those with mild, moderate and severe patients with mild EF. Patients without tricuspid regurgitation have a statistically higher EF than those with mild, moderate and severe patients with mild EF. EF values of patients without AORT insufficiency are statistically higher than those with mild, moderate and severe patients with mild EF. For the left ventricular EF values of 30% and below, the MAPSE value was found to be 4.3 mm with 99.65% sensitivity and 93.62% specificity, with the undercurve area being 0.999. For left ventricular EF values of 50% and above, the MAPSE value was found to be 10 mm with a sensitivity of 93.42% and a specificity of 90.70%, with the undercurve area being 0.954. Result: Values with MAPSE value of 10 mm and above indicate EF 50% and above, while MAPSE values of 4.3 mm and below indicate that EF is 30% and below.