Atrial fibrilasyonlu mitral darlığı hastalarında sol ventrikül fonksiyonları
- Tez No: 171727
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ŞENOCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
III ÖZET Saf mitral darlığı miyokardiyal ve fonksiyonel faktörlerin bir sonucu olarak sol ventriküler performansı etkilemektedir. Bu durum bazı hastalarda klasik ekokardiyografi teknikleriyle tespit edilemese bile TDI (Tissue Doppler Imaging) ile uzun aks fonksiyonlarında bozulma olarak gösterilebilmektedir. Mitral darlığına sıklıkla eşlik eden bir aritmi olan atrial fibrilasyonun sol ventrikül üzerindeki etkilerini değerlendiren bir çalışmaya ise literatürde rastlanmamıştır. Bu çalışmada; atrial fibrilasyonun eşlik ettiği mitral darlıktı hastalarda standart ekokardiyografik yöntemlerle birlikte TDI görüntüleme yöntemini kullanarak sol ventrikül sistolik fonksiyonlarını değerlendirmek ve elde edilen parametrelerin atrial fibrilasyon ile ilişkisini araştırmak amaçlandı. Çalışmaya 30'u sinüs ritminde, 25'i atrial fibrilasyonlu toplam 55 mitral darlıklı hasta ve 30 normal kontrol vakası alındı. Hasta ve kontrol grubunun standart ekokardiyografi yöntemi ile kardiyak çapları, mitral kapak alanları, sol ventrikül ve sol atrium ejeksiyon fraksiyonları hesaplandı. Triküspit kaçağı olanlarda CW doppler ile pulmoner arter basıncı hesaplandı. M-mod ile septal ve lateral mitral annulus yerdeğiştirmeleri hesaplandı. Daha sonra TDI ile sol ventrikülün septal, lateral, anterior ve inferior duvarlarının mitral annulus ile kesiştiği noktadan izovolümetrik kontraksiyon zamanı (ICT), izovolümetrik relaksasyon zamanı (IRT) ve ejeksiyon zamanı (ET) süreleri ölçülüp, (ICT+IRT)/ET formülünden miyokardiyal performans indeks (MPI) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pure mitral stenosis affects left ventricular performance as a result of myocardial and functional factors. Impairment of long-axis function in patients with mitral stenosis is evaluated with tissue Doppler imaging (TDI). In the literature, there is not any study about evaluation of effects of the mitral stenosis together with atrial fibrillation on the left ventricle. Purpose of this study was to evaluate the left ventricular systolic functions using conventional echocardiography and TDI in patients with mitral stenosis together with atrial fibrillation. Study population consisted of 55 patients with mitral stenosis (patients with sinus rhythm n=30, patients with atrial fibrillation n=25) and 30 healthy control subjects. Cardiac dimentions, mitral valve areas, left ventricular and left atrial ejection fractions of patients and controls were evaluated with conventional echocardiography. Pulmonary artery pressure was assessed using CW Doppler in patients with tricuspid regurgitation. The displacements of septal and lateral sides of mitral annulus were assessed using M-mode. ICT, IRT and ET times were measured with TDI from the point of septal, lateral, anterior and inferior walls of left ventricle were intersected mitral annulus, MPI was calculated with the formula of (ICT+IRT)/ET.