Yargıtay kararları ışığında işçi tarafından iş sözleşmesinin haklı nedenle feshi
By the worker in the light of the decisions of the jurisdiction legitimate termination of employment agreement
- Tez No: 784430
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İş sözleşmesi, işçinin işverenin bir işini görmeyi vaat ettiği, işverenin de bunun karşılığında belirli bir ücret ödediği, bağımlılık unsuru içeren, tarafların hür iradeleriyle oluşturduğu, belirli veya belirsiz süreli olarak düzenlenebilen bir sözleşme türüdür. İş sözleşmesi fesih dışı hallerle veya fesih bildirimi ile sona erebilmektedir. İş sözleşmesinin fesih yolu ile sona erme şekilleri mevzuatta bildirimli fesih ve haklı nedenle fesih (derhal fesih) olarak iki şekilde düzenlenmiştir. Hukuki dayanağı Türk Borçlar Kanunu olan haklı nedenle fesih düzenlemesine göre iş sözleşmesinin bir tarafı objektif dürüstlük kurallarına göre sözleşmeyi devam ettirmesinin kendisinden beklenemeyeceği bir haklı nedenin ortaya çıkması halinde sözleşmeyi bildirimli fesihteki gibi herhangi bir süre beklemeden, derhal feshedebilmektedir. Çalışmamızın ana konusu olan işçi açısından haklı fesih nedenleri İş Kanunu'nu 24. maddesinde düzenlenmiştir. İşçinin haklı nedenle sözleşmeyi feshetmesi halinde başta kıdem tazminatına hak kazanılması olmak üzere bir takım sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Konunun kapsamı ve niteliği açısından Yargıtay uygulamaları önem taşımakta olduğundan konu ağırlıklı olarak Yargıtay Kararları ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
An employment contract is a type of contract that the worker does not expect the lessee to see a workplace, the lessee pays a certain fee for it, contains void elements, is formed with the free will of the buyer, and can be arranged as definite or indefinite. The period of employment may end with the exception of termination or with a notice of termination. Termination of the employment contract by way of termination is regulated in the natural legislation in two ways as notified termination and termination with just cause (immediate termination). In the event of a just cause, the legal basis of which is the Turkish Code of Obligations, the contract may be terminated internally, without waiting for any period, as in termination. The justified reasons for termination for the worker, which is the main subject of our study, are regulated in Article 24 of the Labor Law. In the event that the worker terminates the contract for just cause, it reveals a number of consequences, including the entitlement to severance pay. Viewing the Supreme Court Decisions as the subject burden arising from the important practices of the Court of Cassation in terms of the scope and dimensions of the subject.