Silifke turizmi için geliştirilen gastronomik ürünler: Silifke Şerbeti ve Olba Tatlısı
The gastronomic products developed for Silifke tourism: Silifke Sherbet and Olba Dessert
  1. Tez No: 914554
  2. Yazar: YUSUF ÇAĞATAY UÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma Mersin ili Silifke ilçesinin turizmini geliştirmek amacıyla tasarlanan gastronomik ürünler, Silifke Şerbeti ve Olba Tatlısı'nın geliştirilme sürecini ve bu ürünlerin turizm açısından değerlendirilmesini ele almaktadır. Çalışmada, bölgenin tarihsel, kültürel ve coğrafi özelliklerinden yararlanarak, yerel mutfak kültürünün ekonomik ve kültürel açıdan katkı potansiyeli vurgulanmıştır. İkinci bölümde, ürün kavramının teorik çerçevesi açıklanmış, yeni ürün geliştirme süreçleri ve gastronomik ürünlerin turizmdeki önemi literatürle desteklenmiştir. Çalışma, Silifke Şerbeti ile Olba Tatlısı'nın duyusal özelliklerini eğitimli ve eğitimli olmayan panelistler tarafından değerlendirilmelerini amaçlayan bir duyusal analiz araştırmasıdır. Araştırma, Silifke Şerbeti ve Olba Tatlısı' nın kabul edilebilirlik düzeyi, beğeni oranı ve farklı duyusal niteliklerinin panelistler tarafından nasıl algılandığını incelemektedir. Ürünler, puanlama testi kullanılarak değerlendirilmiş ve elde edilen veriler hem nicel hem de nitel analiz yöntemleriyle analiz edilmiştir. Silifke'nin zengin gastronomik mirası, tarımsal ürün çeşitliliği ve geleneksel yemek kültürü detaylı bir şekilde incelenmiş; özellikle keçi sütünden yapılan Silifke Yoğurdu gibi coğrafi işaretli ürünlerin turizme katkıları araştırılmıştır. Duyusal analizler yoluyla, şerbet ve tatlının lezzet, aroma, görünüm gibi parametrelerde tüketiciler tarafından nasıl algılandığı ölçülmüştür. Araştırmanın bulguları, bu ürünlerin Silifke'ye özgü gastronomik değerler olarak turizmde nasıl stratejik bir rol oynayabileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca çalışmanın sonuçları, bölgesel kalkınmaya destek sağlayacak turizm politikalarının geliştirilmesine ve bölgenin cazip hale gelmesinde gastronominin nasıl kullanılabileceğine dair öneriler sunmaktadır. Çalışma, Silifke'nin gastronomi turizmi potansiyelini artırmayı hedefleyen somut adımları kapsayan bir analiz sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the development process of two gastronomic products, Silifke Sherbet and Olba Dessert, designed to enhance the tourism potential of Silifke, a district in the Mersin province. The paper explores the development of these products and their evaluation in terms of tourism. The study emphasizes the economic and cultural contribution potential of the local culinary heritage, utilizing the region's historical, cultural, and geographical characteristics. In the second section, the theoretical framework of product development is presented, and the importance of gastronomic products in tourism is discussed and supported by the literature. The research aims to evaluate the sensory characteristics of Silifke Sherbet and Olba Dessert, as assessed by both trained and untrained panelists. The study investigates the acceptability, preference, and sensory attributes of these products, including taste, aroma, and appearance, as perceived by the panelists. The products were evaluated using a scoring test, and the data obtained were analyzed through both quantitative and qualitative methods. Silifke's rich gastronomic heritage, agricultural product diversity, and traditional culinary culture are thoroughly examined, with a focus on the contribution of geographically indicated products to tourism such as Silifke Yogurt, which is made from goat's milk. Through sensory analysis, the study evaluates how consumers perceive the flavor, and appearance of the sherbet and dessert. The findings of the research demonstrate how these products, as gastronomic values unique to Silifke, could play a strategic role in the region's tourism industry. In addition the results of the research offer suggestions on how tourism policies can be developed to support regional development and how gastronomy can be used to make the region attractive. This study provides a comprehensive analysis of concrete steps aimed at enhancing Silifke's gastronomic tourism potential.