Grafen oksit/diatomit ve indirgenmiş grafen oksit/diatomit nanokompozitlerin sentezlenmesi, karakterizasyonu ve sulu çözeltilerden U(VI) iyonlarının gideriminde kullanılması
Synthesis and characterization of graphene oxide / diatomite and reduced graphene oxide / diatomite nanocomposites and their usage in the removal of U(VI) ions from aqueous solutions
- Tez No: 784491
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE YUŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüzde sanayi üretiminin artması ve artan enerji ihtiyacına bağlı olarak güç santralleri sayısındaki artış göz önünde bulundurulduğunda oluşan atığın arttığı ve atık yönetiminin önem kazandığı görülmektedir. Nükleer enerji üretiminden kaynaklanan radyoaktif atıkların yönetimi, yüksek ekonomik ve sosyal etkileri nedeniyle dünyada önemli bir konu olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada grafen oksit/diatomit ve indirgenmiş grafen oksit/diatomit nanokompozitlerin sulu çözeltilerden U(VI) iyonlarının gideriminde adsorban olarak kullanılmıştır. Sentezlenen nanokompozitlerin karakterizasyonu için BET yüzey alanı, SEM, FT-IR ve XRD gibi karakterizasyon teknikleri kullanılmıştır. Adsorpsiyon çalışmalarında çözelti pH'ı, sıcaklık, temas süresi ve başlangıç U(VI) konsantrasyonu gibi adsorpsiyon verimini etkileyen parametreler, tam faktöriyel deney tasarımı (FFED) kullanılarak incelenmiştir. Model ile deneysel bulguların uyumunun kontrolü için uygulanan modelin %95 güven aralığı içerisindeki ANOVA (analysis of variance) analizi incelenmiştir. Anlamlılık F değerinin belli bir değerden (0,05) küçük olması (%95 güven aralığında) modelin istatistiksel olarak önemli ve anlamlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Considering the increase in the number of power plants due to the increase in industrial production and the increasing energy demand, it is seen that the waste generated has increased and waste management has given importance. The management of radioactive wastes arising from nuclear power production is considered as an important issue in the world due to its high economic and social effects. In this study, graphene oxide/diatomite and reduced graphene oxide nanocomposites were used as adsorbent in the removal of U(VI) ions from aqueous solutions. In this study, graphene oxide/diatomite and reduced graphene oxide/diatomite nanocomposites were used as adsorbent in the removal of U(VI) ions from aqueous solutions. Characterization techniques such as BET surface area, SEM, FT-IR and XRD were used for the characterization of the synthesized nanocomposites. In adsorption studies, parameters affecting the adsorption efficiency such as solution pH, temperature, contact time and initial U(VI) concentration were investigated using full factorial experimental design (FFED). ANOVA (analysis of variance) analysis within the 95% confidence interval of the model applied to control the compatibility of the model and the experimental findings was examined. A significance F value less than 0.05 (with a 95% confidence interval) indicates that the model is statistically significant and important.