Анализ радиационного воздействия от невозвратного защитного контейнера(нзк) с размещенными рао
Radyoaktif atıkların yerleştirildiği geri dönüşümü olmayan koruyucu konteynırdan yayılan radyasyon analizi
  1. Tez No: 784501
  2. Yazar: OKAN SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMİN VİKTOR MAKSİMOVİCH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: National Research Nuclear University MephI
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu diploma tezinde, radyoaktif atıkların yerleştirildiği geri donuşumu olmayan koruyucu konteynerlerin yaydığı radyasyon analiz edildi. Temel teknik özellikleri ve geometrik boyutları incelendi. BREEZE programında radyoaktif atıkların yerleştirildiği geri donuşumu olmayan koruyucu konteynerde efektif doz gücü ölçümleri yapıldı. Farklı yoğunluklarda ve farklı mesafelerde NZK-150-1.5P tipi konteynerler için hesaplamalar yapıldı. Herhangi bir beton yoğunluğunda eşit olarak dağıtılmış 137Cs elementinin yaydığı dozun gücü herhangi bir yüzeyde 2.0 mSv/h değerini geçmiyor, yönetmelik değerlerini sağlıyor, ancak konteynırdan bir metre uzakta, 2.35 g / cm3 beton yoğunluğunda, dozun gücü yönetmelik değerlerini aşıyor. Eşit olarak dağıtılmış 60Co kaynağa sahip bir durum için dozun güç değerleri yönetmelik değerlerini karşılamamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this diploma thesis, the radiation emitted by non-recyclable protective containers in which radioactive waste is placed was analyzed. The basic technical characteristics and geometric dimensions were examined. In the BREEZE program, effective dose strength measurements were performed in a non-recyclable protective container where radioactive waste was placed. Calculations were made for containers of the NZK-150-1.5P type with different densities and at different distances. The strength of the dose emitted by the evenly distributed element 137Cs at any concrete density does not exceed the value of 2.0 mSv/h on any surface, it provides the regulation values, but at a distance of one meter from the container, at a concrete density of 2.35 g / cm3, the strength of the dose exceeds the regulation values. For a situation with an evenly distributed 60Co source, the power values of the dose do not meet the regulatory values.