Kurumsal kimlik kılavuzu oluşturmanın ve kullanmanın önemi
The importance of creating and using corporate identity guidebook
  1. Tez No: 784518
  2. Yazar: COŞKUN TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ GEZER, PROF. DR. GÜLER ERTAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada kurumsal kimlik kılavuzu oluşturmanın ve kullanmanın önemi incelenmiştir. Öncelikle kurumsal kültür, kurumsallaşma ve kurumsal kimlik kavramlarının ne olduğu anlatılmıştır. Kurumsal kimliğin neden ve nasıl oluşturulduğu, türleri ve hangi ögelerden meydana geldiği açıklanmış, kurumsal kimliğin tasarımı ve nasıl korunacağı anlatılarak konunun daha iyi anlaşılabilmesi için temel oluşturulmuştur. Konunun devamında kurumsal kimlik kılavuzunun ne olduğu, neden ve nasıl oluşturulduğu, niçin ve nasıl kullanıldığı ayrıntılarına girilmiş, örneklerle açıklanmıştır. Kurumsal kimlik kılavuzunun avantajları, markaya ve kuruma olan pozitif etkilerinden ayrıntılarıyla bahsedilmiş ve eksikliğinden kaynaklanan sonuçlar üzerinde durularak kuruma vereceği olası zararlar vurgulanmıştır. Dünyada ve Türkiye'de kurumsal kimlik kılavuzunun yeri örneklerle anlatılmış, mevcut olan kurumsal kimlik kılavuzuna uymamanın meydana getireceği olası önemli sorunlara değinilmiş, Türkiye'de kurumsal kimlik kılavuzunun eksikliğinin nedenleri işlenmiştir. Nezih markasına kurumsal kimlik kılavuzu örnek olarak tasarlanmış, uygulanmış ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the importance of creating and using a corporate identity guide is examined. First of all, the concepts of corporate culture, institutionalization and corporate identity are explained. Why and how the corporate identity is created, its types and what elements it consists of are explained, the design of the corporate identity and how it will be protected are explained, and the basis for a better understanding of the subject has been established. In the continuation of the subject, what the corporate identity guide is, why and how it was created, why and how it is used are explained with examples. The advantages of the corporate identity guide and its positive effects on the brand and the institution were mentioned in detail, and the possible damages to the institution were emphasized by emphasizing the consequences arising from its lack. The place of the corporate identity guide in the world and in Turkey is explained with examples, the possible important problems that may arise from not complying with the existing corporate identity guide are mentioned, and the reasons for the lack of the corporate identity guide in Turkey are discussed. The corporate identity guide for the Nezih brand was designed, implemented and presented as an example.