Kurumsal kimliklerde dijitalleşmenin etkileri: Işık Üniversitesi dijital marka kılavuzu örneği
Effects of digitalization on corporate identities: Example of Işık University digital brand guide
  1. Tez No: 928773
  2. Yazar: ÖZER KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AVCI TUĞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Kurumsal kimlik, bir kurumun görsel ve kavramsal temsilini oluşturmaktadır. Kurumun değerini, yapısını, kişiliğini ve amacını hedef kitlesine en iyi şekilde iletmek amacıyla, birbirleriyle uyumlu logo, tipografi, renkler, görseller, sloganlar ve mesajlar gibi unsurları kapsamaktadır. Bu unsurların birbirleriyle uyum içerisinde olması ve her bir platformda kullanımı sırasında uyumun korunması marka bütünlüğü ve güvenilirliği için önem taşımaktadır. Günümüzün birbiriyle iç içe geçmiş dijital dünyasında da kurumsal kimliğin doğru temsili oldukça değerlidir; çünkü dijital iletişim kanallarının ve çevrimiçi platformların hızla yaygınlaşmasıyla birlikte, kurumların hedef kitlelerine doğru ve etkili bir şekilde ulaşması kurumsal kimliğin doğru kullanımı ile mümkündür. Dijital ortamlarda güçlü bir dijital varlığın oluşturulması için de kurumların tüm paydaşlarımın erişimine açık dijital kimlik kılavuzları oluşturmaları ve bu kılavuzları düzenli olarak güncellemeleri oldukça önemlidir. Tutarlılık, erişilebilirlik, marka tanınırlığı, uygulanabilirlik, uyarlanabilirlik gibi temel prensiplerin sağlanabilmesi ancak bu dijital kimlik kılavuzlarının kullanımı ile mümkün olur. Bu çalışma kapsamında kurumsal kimliğin önemi ve günümüzde önem kazanan dijital iletişim kanallarında bu kurumsal kimliğin doğru kullanımı üzerinde durulmaktadır. Bu doğrultuda, Işık Üniversitesi'nin kurumsal kimlik kılavuzu detaylandırılmış ve şimdiye kadar dijital iletişim kanallarında kurumsal kimliğin kullanımı incelenmiştir. Bunun sonucunda değerlendirmeler örneklendirilmiş; dijital platformlarda doğru ve tutarlı şekilde kurumsal kimliğin sürdürülebilmesi amacı ile Işık Üniversitesi'nin Kurumsal Kimlik Kılavuzuna eklenmek üzere Işık Üniversitesi Dijital Marka Kılavuzu hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Corporate identity forms the visual and conceptual representation of an organization. It encompasses elements such as logos, typography, colors, visuals, slogans, and messages, which are designed to convey the organization's value, structure, personality, and purpose to its target audience in the best possible way. The harmony among these elements and their consistent use across various platforms is crucial for maintaining brand integrity and reliability. In today's interconnected digital world, the accurate representation of corporate identity is especially valuable. With the rapid proliferation of digital communication channels and online platforms, effective and accurate outreach to target audiences is dependent on the correct use of corporate identity. To establish a strong digital presence in online environments, organizations should create and regularly update digital identity guidelines accessible to all stakeholders. Consistency, accessibility, brand recognition, applicability, and adaptability can only be ensured through the use of these digital identity guidelines. This study focuses on the importance of corporate identity and its proper use in the digital communication channels that have gained prominence today. In this context, Işık University's corporate identity guide has been detailed, and the use of corporate identity in digital communication channels has been examined. As a result, evaluations have been illustrated, and a Digital Brand Guide for Işık University has been prepared to be added to the Işık University Corporate Identity Guide to ensure the correct and consistent maintenance of corporate identity on digital platforms.