The effect of Electronic Word-of-Mouth (eWOM) communication through social media on consumer purchase intention
Sosyal medya aracılığıyla gerçkeleşen Elektronik Ağızdan Ağıza iletişimin (eWOM) tüketici satın alma niyeti üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 784572
  2. Yazar: YUNUS ÖZSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU İLTER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu tez, sosyal medya platformları, elektronik ağızdan ağza iletişim ve tüketici satın alma niyetleri arasındaki bağlantıyı göstermeyi amaçlamaktadır. Tüketicilerin satın alma niyetlerini etkileyen değişkenler dört sosyal medya türünde; YouTube, Instagram, Facebook ve Twitter ve“kaynağın güvenilirliği, kolaylık ve bilgi bulunabilirliği”olmak üzere elektronik ağızdan ağza iletişim etkinliğinde önemli olan üç faktör çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmanın teorik kısmı, sosyal medya kavramları, türleri ve elektronik ağızdan ağza iletişim hakkındaki literatürü incelemektedir. Tezin ampirik kısmında, çalışmanın modeli, metedolojisi, ölçekleri ve hipotezleri incelenmektedir. Geliştirilen çevrimiçi anket 301 katılımcıyla uygulanmıştır. Bulgular, elektronik ağızdan ağza iletişimin, her sosyal medya platformunda tüketicilerin satın alma niyetleri üzerinde farklı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. İncelenen tüm sosyal medya türleri için, kaynağın güvenilirliğinin satın alma kararlarını önemli ölçüde etkilediği gözlemlenmiştir. Öte yandan, üç elektronik ağızdan ağza iletişim faktörünün yalnızca Instagram'da satın alma niyeti üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu ortaya konulmuştur. Araştırmanın bulguları demografik gruplar arasında bazı farklılıkları da ortaya koymaktadır. Kadın katılımcılar, tüm sosyal medya platformlarında kaynağın güvenilirliğinin satın alma niyetlerini etkilediğini belirtirken, erkek katılımcıların satıl alma niyetlerinde etkili olmadığı ve, elektronik ağızdan ağza iletişiminin Z kuşağının satın alma niyeti üzerinde daha etkili olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to illustrate the connection between social media platforms, electronic word-of-mouth communication, and consumer purchase intentions. The variables affecting consumers' purchasing intentions were investigated over three EWOM factors; source credibility, convenience, and information availability, and for four social media types; YouTube, Instagram, Facebook, and Twitter. The theoretical part of the study reviews the literature regarding social media concepts, types, and electronic word-of-mouth communication. The empirical part of the dissertation is based on an online survey, which was conducted with 301 respondents, to test the hypotheses of the study. The findings reveal that electronic word-of-mouth communication has a varying impact on customers' purchasing intentions depending on the social media platform. For all social media types studied, source credibility was found to influence purchasing decisions significantly. On the other hand, all three EWOM factors were found to have a substantial impact on purchase intention only on Instagram. The findings of the study also put forth certain discrepancies between demographical groups. Female participants stated that source credibility on all social media platforms affects their purchase intention, whereas male participants were not affected. In addition, EWOM communication was found to be more affective on Gen Z's purchase intention.