Mavera şairlerinin şiirlerinde varoluşçu başkaldırı biçimleri
Form of existential rebellion in poems of Mavera poets
  1. Tez No: 784573
  2. Yazar: DİDEM BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Türk Dili ve Edebiyatı, Philosophy, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
1976-1990 yılları arasında varlık gösteren Mavera dergisi, bünyesinde Türk edebiyatı için önem arz eden isimleri barındırır. Bu çalışmada,“Mavera'nın beş şairi”olarak belirlenen isimlerin şiirlerindeki“varoluşçu başkaldırı”nın izleri sürülmüştür. Hareket noktası olarak varoluş felsefesi seçilmiştir. Teist bir filozof olarak, Cahit Zarifoğlu'nda bıraktığı tesir sebebiyle Søren Kierkegaard üzerinde bilhassa durulmuştur. Albert Camus'nün“başkaldırı felsefesi”açıklanarak onun, Mavera şairlerinde rastladığımız,“tarihsel başkaldırı”kavramından istifade edilmiştir. Sanayileşme ile birlikte gelen modernliğin kent hayatı üzerindeki etkisine ve şairlerin bu duruma karşı“bunaltı”içerisinde oluşan başkaldırısına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Literature periodical Mavera, which was present between 1976 and 1990, contains important names for Turkish literature. In this research, the traces of the“existential rebellion”in the poems of the names determined as“five poets of Mavera”were analyzed. Existential philosophy was chosen as a starting point. As a theist philosopher, Søren Kierkegaard has been particularly elaborated due to the influence the left on Cahit Zarifoğlu. Albert Camus's“philosophy of rebellion”is explained and his concept of“historical rebellion”, which we encounter in Mavera poets, is used. The effect of modernity -which came with industrialization- on urban life and the revolt of the poets against this situation, which occurred along with“nausea”are mentioned in this research.