Auditors' perceptions of artificial intelligence: Evidence from global audit companies
Denetçilerin yapay zekâya ilişkin algıları: Küresel denetim şirketlerinden bulgular
  1. Tez No: 784585
  2. Yazar: YAĞMUR ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR ÇOŞKUN KÜÇÜKÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Son dönemde yaşanan teknolojik gelişmeler, denetim sektörünün faaliyetlerini teknoloji tabanlı temeller üzerine oturtarak süreçlerini değiştirme ve dönüştürme gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu tez, Türkiye'de denetim sektöründeki yapay zekâ uygulamalarının mevcut durumunu ve denetçilerin bu konudaki tutumlarını dört büyük denetim şirketlerinde faaliyet gösteren denetçilere anket uygulayarak ortaya koymayı amaçlamaktadır. Denetçilerin anket cevapları betimsel istatistiklerle, sorular ile değişkenler arasındaki ilişki ki-kare analizi ile incelenmiştir. Sonuç olarak, yapay zekâ platformlarının Türkiye'deki küresel denetim şirketlerinin süreçlerine dahil edildiği ve denetçilerin genel olarak yapay zekâ platformlarına olumlu baktığı gözlemlenmiştir. Türkiye'de yapay zekâ destekli denetimlere katılan denetçilerin tutumları ilk kez bu çalışmada ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recent technological advancements have made it clear that the audit industry must change and transform its processes by establishing a technology-based foundation for its operations. This dissertation uses a survey of the auditors working for the top four audit firms to examine the current state of artificial intelligence applications in Turkey's audit industry and the attitudes of the auditors toward this topic. Descriptive statistics were used to analyze survey responses from auditors, and chi-square analysis was used to look at how the questions and variables related. As a result, it was discovered that global audit companies in Turkey use artificial intelligence platforms in their processes and that auditors generally view these systems favorably. The attitudes of the auditors who participate in artificial intelligence-assisted audits in Turkey are revealed in this study for the first time.