10-14 yaş arasındaki çocuklarda akran zorbalığı ve mizaç özellikleri ilişkisinde duygu düzenlemenin aracı rolü
Peer bullying and temparature characteristics children between 10-14 years old thei instrumental role emotion regulation in the relationship
  1. Tez No: 784607
  2. Yazar: BÜŞRA GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın ortaya çıkmasında, akran zorbalığının çocuk ve ergenlerde terapiye başvuru sebebi olarak klinik ortamda gözlemlenmesi, mizaç özelliklerinin akran zorbalığının gerçekleştirilmesinde rol oynadığı ile ilgili literatürde yer alan çalışmaların olması ve akran zorbalığı ve mizaç özellikleri ilişkisinin duygu düzenleme süreçlerindeki sorunlarla ilişkili olabileceği varsayımı rol oynamıştır. Bu tez çalışmasında 10-14 yaş aralığındaki ergenlerde akran zorbalığı ve mizaç özellikleri ve duygu düzenlemenin aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma gurubu 10-14 yaş aralığın da 214 kız 82'i erkek olmak üzere toplam 296 katılıcımdan oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak demografik veri formu, Swearer Zorbalık Ölçeği, Erken Ergenlik Mizaç Anketi, Ergenler için Duygu Düzenleme Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Yapılan istatiksel analizlerin sonucunda, erken ergenlik dönemindeki ergenlerde akran zorbalığı ve mizaç özellikleri arasında anlamlı bir ilişkiler bulunmuştur. İçsel ve dışsal işlevsel duygu düzenlemenin zorbalık ve mizaç alt boyutlarından iradi denetim ve frustrasyon alt boyutu ile ilişkisinde aracı rolü olduğu belirlenmiştir. Araştırmada akran zorbalığı ve mizaç özellikleri ilişkisinde duygu düzenlemenin aracı rolünde demografik özelliklere göre farklılık gösterdiği görülmüştür. Literatür incelendiğinde çalışmanın değişkenleri ve erken ergenlik döneminde yürütülmüş çalışma sayısının sınırlı olduğu görülmektedir. Bu araştırma sonucunun literatüre güncel bilgiler sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Observation of peer bullying in the clinical setting as a reason for applying to therapy in children and adolescents, the existence of studies in the literature on the role of temperament characteristics in the realization of peer bullying, and the assumptions that the relationship between bullying and temperamental characteristics may be related to problems in emotion regulation processes played a role in the emergence of this study. In this thesis, it is aimed to examine the mediating role of bullying and temperament characteristics and emotion regulation in adolescents aged 10-14 years. The study group of the research consists of 296 participants, 214 girls and 82 boys, in the 10-14 age range. Demographic data form, Swearer Bullying Scale, Early Adolescent Temperament Questionnaire, Emotion Regulation Scale for Adolescents and Demographic Information Form were used as data collection tools. As a result of the statistical analyzes, a significant relationship was found between peer bullying and temperament characteristics in adolescents in early adolescence. It has been determined that internal and external functional emotion regulation has a mediating role in the relationship between bullying and temperament sub-dimensions, voluntary control and frustration. In the study, it was observed that the mediating role of emotion regulation in the relationship between peer bullying and temperament characteristics differs according to demographic characteristics. When the literature is examined, it is seen that the variables of the study and the number of studies conducted in early adolescence are limited. It is thought that the result of this research will provide up-to-date information to the literature.