Bölgemizde yayılış gösteren Arum rupicola var. virescens, Nepeta macrosiphon, Hypericum triquetrifolium ve Salvia virgata'nın antioksidan ve antimikrobiyal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant and antimicrobial properties of Arum rupicola var. virescens, Nepeta macrosiphon, Hypericum triquetrifolium and Salvia virgata
  1. Tez No: 784608
  2. Yazar: YASEMİN AĞRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada bölgemizde yayılış gösteren bitkilerden Nepeta macrosiphon yaprak (NY) ve çiçek (NÇ) kısımları, Salvia virgata yaprak (SY) ve çiçek (SÇ) kısımları ile Hypericum triquetrifolium yaprak (HY) ve Arum rupicola yaprak (AY) kısımlarından metanol özütleri elde edilmiştir. Özütlerin DPPH serbest radikal süpürme, metal şelatlama, FRAP indirgeme gücü ve antimikrobiyal aktiviteleri ile total fenolik ve total flavonoid miktarları belirlenmiştir. 2,0 mg/ml konsantrasyon da en yüksek radikal süpürme aktivitesini HY özütü (%87,51±1,63), en yüksek metal şelatlama aktivitesini ise AY özütü (%87,86±1,82) göstermiştir. Örnekler arasında HY özütü FRAP indirgeme gücü aktivitesi ve total fenolik içeriği bakımından en iyi sonuçları göstermiştir. En yüksek total flavonoid miktarına ise SY özütünün sahip olduğu görülmüştür. Disk difüzyon yöntemi ile antibakteriyel aktiviteyi belirlemek için yapılan çalışmada sadece HY özütünün aktiviteye sahip olduğu, diğer özütlerin aktivite göstermediği belirlenmiştir. HY özütünün de Pseudomonas aeruginosa (ATCC 9027), Enterococcus hirae (ATCC 10541) ve Bacillus cereus'a (RSKK 863) karşı aktivite gösterdiği, Escherichia coli'ye (ATCC 10536) karşı ise aktivite göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, methanol extracts were obtained from Nepeta macrosiphon leaf (NY) and flower (NÇ) parts, Salvia virgata leaf (SY) and flower (SÇ) parts, Hypericum triquetrifolium leaf (HY) and Arum rupicola leaf (AY) parts from plants distributed in our region. DPPH free radical scavenging, metal chelating, FRAP reducing power and antimicrobial activities and total phenolic and total flavonoid amounts of the extracts were determined. At 2.0 mg/ml concentration, HY extract showed the highest radical scavenging activity (87,51±1,63%), and AY extract showed the highest metal chelating activity (87,86±1,82%). Among the samples, HY extract showed the best results in terms of FRAP reducing power activity and total phenolic content. It was observed that SY extract had the highest total flavonoid content. In the study conducted to determine the antibacterial activity by the disc diffusion method, it was determined that only HY extract had activity and other extracts did not. It was determined that HY extract also showed activity against Pseudomonas aeruginosa (ATCC 9027), Enterococcus hirae (ATCC 10541) and Bacillus cereus (RSKK 863), but did not show activity against Escherichia coli (ATCC 10536).