Yonga pişirici besleme helezonundan çıkan atık suyun tutkal sertleştirici suyu yerine kullanımının liflevha kalitesine etkisi
Use of waste water from chip cooker feeding screw instead of glue hardener and its effect on fiberboard quality
  1. Tez No: 784610
  2. Yazar: MERİH ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR AYRILMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Odun hammaddesi ile yapılan kompozit ürünler denince ilk akla gelen ürünlerden olan Liflevhaların üretimleri sırasında bazı atıklar ortaya çıkmaktadır. Özellikle liflendirme prosesinde çıkan suyun geri kazanımı, son dönemde su kaynaklarında yaşanan azalma ve tedariklerinin zor olması açısından düşünüldüğünde çok daha fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışmada orta yoğunluklu Liflevha üretiminde yongaların pişirme işlemi için pişiriciye transferini sağlayan plug screw adı verilen helezondan atık olarak çıkan suyun tutkal için gerekli olan sertleştirici hazırlanmasında kullanılarak geri kazanılması ve bu sertleştirici ile üretilen orta yoğunluklu liflevhanın kalitesine etkisi incelenmiştir. Pişiriciye yonga besleme helezonundan çıkan atık suyla amonyum klorür kullanılarak hazırlanan %15 katı oranına sahip sertleştirici ile yapılan denemelerde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmamıştır. Tutkalın sertleşme süresi istenen değerleri yakalamıştır. Amonyum klorürün çözülmesinde problem yaşanmamıştır. Pişiriciye yonga besleme helezonundan çıkan atık suyla hazırlanmış sertleştirici ile üretilen levhaların mekanik test değerleri ile şahit numuneler arasında fark görülmemiştir. Serbest formaldehit değerlerindeki etkisi de araştırılmıştır. Çıkan sonuçlara göre serbest formaldehit değerlerinde herhangi bir olumlu etki gözlemlenmemiştir. Serbest formaldehit tutucu olarak kullanılması uygun görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
Some waste occuring during the production of fiberboards needs to be considered o mind when it comes to composite products made with wood raw materials. Especially, the recovery of the water in the fibering process gains more importance when it is considered in terms of the recent decrease in water resources and the difficulty of their supply. In this study, the recovery of the waste water from the plug screw, which provides the transfer of chips to the cooker for the cooking process in the production of medium density fiberboard, by using it in the preparation of the hardener required for the glue, and its effect on the quality of the medium density fiberboard produced with this hardener. No adverse events were encountered in the trials conducted with the hardener with 15% solids ratio prepared by using ammonium chloride with the waste water coming out of the chip feeding helix to the cooker. Jell time values have reached the desired values. There were no problems in dissolving ammonium chloride. There was no difference between the mechanical test values of the plates produced with the hardener prepared with the waste water coming out of the chip feeding screw to the cooker and the witness samples.