Distal tibia ve kalkaneus epifizinin adli yaş tahmininde uygulanabilirliğinin manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evolution of applicability of the distal tibia and calcaneus epiphysisin forensic age estimation by magnetic rezonance imaging
- Tez No: 784611
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Adli tıp uygulamalarında ilk aşama kimlik teşhisidir. Kimlik teşhisinin de en önemli aşaması yaş tahminidir. Günümüzde radyasyon içermeyen yöntemlerle yaş tahminine yönelik araştırmalar giderek artmakta ve uygulamada daha fazla tercih edilmeye başlamıştır. Bu çalışmanın amacı 8-25 yaş arası bireylerin ayak ve ayak bileği manyetik rezonans görüntülerinin incelenerek, daha önce başka kemik bölgeleri için kullanılabilir olduğu gösterilmiş Vieth ve Dedouit evreleme yöntemlerinin distal tibia epifizi ve kalkaneus apofizi için uygulanabilirliğinin araştırılması ve fizis kalınlığının adli yaş tahmininde kullanılabilirliğinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2010- Aralık 2022 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalına başvurarak ayak bileği manyetik rezonans görüntülemesi (1.5 Tesla) yaptıran 8-25 yaş bireylerin görüntüleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışma kriterlerimize uyan 342 bireyin 172'si erkek 169'u kadındır. Distal tibia epifizi ve kalkaneus apofizi Vieth ve Dedouit sınıflandırmasına göre değerlendirilmiştir. Distal tibia ve kalkaneus fizis kıkırdağı kalınlıkları da ölçülerek değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızın sonucuna göre; distal tibia Dedouit sınıflandırmasına göre Evre 3-4-5 Vieth'e göre Evre 4-5-6 olan tüm bireylerin cinsiyet fark etmeksizin 12 yaş üzerinde olduğu, Dedouit'e göre Evre 4-5 Vieth'e göre Evre 5-6 olan tüm bireylerin cinsiyet fark etmeksizin 15 yaş üzerinde olduğu ve Dedouit'e göre Evre 5 Vieth'e göre Evre 6 olan tüm erkek bireylerin 18 yaş üzerinde olduğu tespit edildi. Kalkaneus evreleri Dedouit'e göre Evre 1-2-3 Vieth'e göre Evre 2-3-4 olan erkeklerin tamamının 18 yaşın altında, kadınların ise 15 yaşın altında olduğu tespit edilmiştir. Distal tibia için belirlenen kesme değerlerinin pozitif olabilirlik oranları
Özet (Çeviri)
Aim: The first step in forensic medicine applications is identification. One of the most important stages of identification is age estimation. Nowadays, research interest on age estimation with non-radiation methods are increasing and it has started to be preferred more in practice. The aim of this study is to investigate feasibility of Vieth and Dedouit staging methods for distal tibial epiphysis and calcaneal apophysis, which were previously presented to be usable for other bone regions, by examining foot and ankle magnetic resonance images (MRI) of individuals aged 8-25 years, and to evaluate the usability of physis thickness in forensic age estimation. Materials and Methods: In our study, MRIs of 8-25 years old individuals who referred to Ankara University Faculty of Medicine Radiology Department between January 2010 and December 2022 and had ankle MRI were evaluated retrospectively. Of the 342 individuals (M: 172, F: 169) who met study criteria. Distal tibial epiphysis and calcaneal apophysis were evaluated according to Vieth and Dedouit classification. Distal tibia and calcaneal physis cartilage thicknesses were also measured. Results: According to results on distal tibia; all individuals with stage 3-4-5 according to Dedouit classification, stage 4-5-6 according to Vieth, were over 12 years old regardless of gender. It was determined that all individuals with Stage 5-6 according to Dedouit, Stage 4-5 according to Vieth were over regardless of gender, and all individuals with Stage 5 according to Dedouit and Stage 6 according to Vieth were over 18 years old in males. It was determined that all men with calcaneus stages Stage 1-2-3 according to Dedouit and Stage 2-3-4 according to Vieth are under age of 18 and women are under age of 15. The positive likelihood ratios of cut-off values determined for distal tibia were over 10 in