Sağlık personellerinde sosyal zekâ ve duygusal zekânın izlenim yönetimi taktiklerinin kullanımına etkisi: Kamu hastanesi örneği
The effects of social intelligence and emotional intelligence on the use of impression management tactics in healthcare personnel: The case of public hospital
- Tez No: 784639
- Danışmanlar: PROF. DR. AGAH SİNAN ÜNSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma, sağlık sektöründe çalışan personellerin sosyal zekâ ve duygusal zekâlarının izlenim yönetimi taktiklerinin kullanımına etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Mart-Haziran 2021 tarihleri arasında Edirne ilinde faaliyet gösteren Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi ve Uzunköprü Devlet Hastanesinde çalışan sağlık personelleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma için 415 anket elde edilmiş olup anketlerin eksik ya da hatalı doldurulması sebebiyle 407 anket formu analize dahil edilmiştir. Örneklemin evreni temsil oranı %20,39'dur. Araştırmada veri toplama aracı olarak; sosyal zekânın ölçülmesi için“Tromso Sosyal Zekâ Ölçeği”, duygusal zekânın ölçülmesi için“Duygusal Zekâ Özelliği Ölçeği Kısa Form”ve izlenim yönetimi taktiklerinin kullanımının ölçülmesi için“İzlenim Yönetimi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS 25.0 programı kullanılarak T Testi, ANOVA, Korelasyon ve Regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre, sosyodemografik faktörlerden cinsiyet, öğrenim durumu, aylık toplam aile geliri, kardeş sayısı ve unvanın sosyal zekâyı farklılaştırdığı; cinsiyet, medeni durum, yaş, öğrenim durumu, çocuk sayısı, aylık toplam aile geliri, yetişme çağında bulunulan yer, unvan ve kurumda çalışma süresinin duygusal zekâyı farklılaştırdığı ve cinsiyet, eşin çalışma durumu, yetişme çağında bulunulan yer ve kurumda çalışma süresinin izlenim yönetimi taktikleri kullanımını farklılaştırdığı sonuçları elde edilmiştir. Ayrıca, sosyal zekânın izlenim yönetimi taktiklerinin kullanımını %2 oranında, duygusal zekânın izlenim yönetimi taktiklerinin kullanımını %1,8 oranında, sosyal zekânın duygusal zekâyı %37,6 oranında, duygusal zekânın sosyal zekâyı %37,6 oranında etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of social intelligence and emotional intelligence of personnel working in the health sector on the use of impression management tactics. The research was carried out on the health personnel working in Sultan 1. Murat State Hospital and Uzunköprü State Hospital operating in Edirne province between March-June 2021. 415 questionnaires were obtained for the research, and 407 questionnaires were included in the analysis due to incomplete or incorrect filling of the questionnaires. The population representation rate of the sample is 20.39%. As a data collection tool in the research;“Tromso Social Intelligence Scale”was used to measure social intelligence,“Trait Emotional Intelligence Questionnaire-Short Form”to measure emotional intelligence, and“Impression Management Scale”was used to measure the use of impression management tactics. T Test, ANOVA, Correlation and Regression analyzes were performed using the SPSS 25.0 program on the data obtained in the research. According to the results of the analysis, sociodemographic factors such as gender, educational status, monthly total family income, number of siblings and title differentiate social intelligence; gender, marital status, age, education level, number of children, monthly total family income, place of growing up, title and working time in the institution differentiate emotional intelligence and gender, employment status of the spouse, place of upbringing and working time in the institution differentiated the use of impression management tactics.In addition, it was determined that social intelligence affects the use of impression management tactics by 2%, the use of impression management tactics of emotional intelligence by 1.8%, social intelligence affects emotional intelligence by 37.6%, and emotional intelligence affects social intelligence by 37.6%.