2,3 di (p-metoksi fenil) 6 hidro quinoxalin'in klastojenik aktivitesinin mikronükleus test sistemi ile araştırılması
  1. Tez No: 78466
  2. Yazar: NURSEL SOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEDİHA CANBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışmada ilaç hammaddesi olarak kullanılan quinoxalin'in 2,3 di (p-metoksifenil) 6-hidro quinoxalin türevinin memeli hayvanlardaki genotoksil etkisi Mikronükleus test sistemi ile araştırılmıştır. 2,3 di (p-metoksifenil) 6-hidro quinoxalin'in 2 mg, 4 mg ve 6 mg dozları wistar cinsi ratlara intraperitonal enjeksiyonla verilerek yayma kemik iliği ve kan preperatları hazırlanmıştır. Kemik iliği preperatlarında 2,3 di (p-metoksifenil) 6-hidro quinoxalin'in 2, 4 ve 6 mg dozlarında polikromotofilik ve normokromotofilik eritrosit hücrelerindeki mikronükleus oranı kontrol gruplarına göre anlamlı olarak artmıştır. Kan preperatlarından sayılan lökosit hücrelerinin sadece 6 mg dozunda mikronükleus oranı kontrol gruplarına göre anlamlı olarak artış göstermiştir. Deneylerimiz sonucunda günümüzde yaygın olarak kullanılan quinoxalin'in 2, 3 di (p-metoksifenil) 6-hidro quinoxalin türevinin klastojenik etkiye sahip olduğu ortaya konmuştur. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, derivate of quinoxalin 2,3-di (p-methoxyl fenyl) 6-hyro quinoxalin, which is used raw meterial of medicine, has been resarched by micronucleus test system on mammals from the point of genetoxic effects. 2,3 di (p-methoxyl fenyl ) 6-hydro quinoxalin doses of 2,4,6 mg have been injected intraperitonealy to wistar type rats and bone marrows and blood has been examined on microscope slide Micronucleus ratio in polychromatic and normochromatic erythrocyte cells have significant increased due to control groups by 2, 3 di (p-methoxyl fenyl) 6 hydro quinoxalin with the doses of 2, 4, 6 mg on bone marrow slide. The micronucleus ratio on contrast with conrol groups, has shown significant increase only on6 mg dose in leukocytes cells which counted blood slide. At the end of our tests it has been seen that derivates of quinoxalin, 2, 3-di (p- methoxyl fenyl) 6 hydro quinoxalin which are being used commonly new a days have clastogenic effect.