Ames/Salmonella/Mikrozom ve Ames-Fluktasyon test yöntemleri ile kinoksalin türevlerinin mutajenik aktivitesinin araştırılması
- Tez No: 78469
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE MERCANGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Çalışmamızda kinoksalin'in 6 ayrı türevinin (2,3-difenil-6-kloro kinoksalin, 2,3-di-(p-tolil)-6-hidro kinoksalin, 2,3-di-(p-metoksi fenil)-6-hidro kinoksalin, 2,3-di- (o-metoksi fenil)-6-nitro kinoksalin, 2,3-difuril-6-hidro kinoksalin, 2,3-di-(p-metoksi fenil)-6-metil kinoksalin) mutajenik aktivitesi araştrılmıştır. Bu amaçla, Ames/Salmonella/Mikrozom test yönteminin plak inkorporasyon metodu ve Ames-fluktasyon testi uygulanmıştır. TA98 ve TA100 mutant suşları ile uygulanan deneyler S9'lu ve S9'suz olarak tekrarlanmıştır. TA98 ile yapılan Ames/Salmonella/Mikrozom deneylerinde birinci madde hariç hepsinde spontanı aşan koloniler görülmüştür (88, 141, 139...). Ancak, bunlar S9 katılınca spontan düzeyine (42, 50,31) düşmüşlerdir. 4 nolu maddenin 100 ug dozundaki koloni sayısı ise spontanın 5 katı kadar (220) iken, S9 katılınca 3 katı kadar (125) olmuştur. TA98 ile yapılan Ames-fluktasyon testinde, S9'suz olanlarda Ames/Salmonella/Mikrozom sonuçlarına paralellik görülmüştür. Ancak, S9'lularda denenen bütün tüplerde mutajenite gözlenmiştir. TA100 ile yapılan Ames/Salmonella/Mikrozom deneylerinde ise, S9'lularda da S9'suzlarda da spontan düzeyinde sonuçlar elde edilmiştir (103, 138,...). Buna karşın TA100 ile yapılan Ames-fluktasyon testlerinde, S9'lularda da, S9'suzlarda da mutajenite gözlenmiştir. Yani bütün tüplerde renk değişimi olmuştur. Ames/Salmonella/Mikrozom testi sonuçlarına göre bir nolu maddemiz hariç bütün maddelerin çerçeve kayması şeklinde direkt mutajenik etki gösterdiklerini söyleyebiliriz (TA98 ile pozitif sonuçlar aldığımız için). Buna karşın TA98 ile yapılan Ames- fluktasyon testinde, ikinci maddenin 100'lük, 4. maddenin 10'luk dozları hariç hiçbir dozda mutajen cevap gözlenmemiştir (Bütün x2 değerleri birden büyüktür). Ancak, S9 katıldığında mutajen cevaplar gözlenebilmiştir. Bununla beraber TA100 ile yapılan Ames-fluktasyon testinde 48 saat sonunda (S9 katılmadan) bütün dozlarda mutajen cevap gözlenmiştir. Burada Ames-fluktasyon testinin T Al 00 için daha hassasdavrandığını görüyoruz. Bu da Ames-fluktasyon testinin nokta mutasyonları ortaya çıkarmada daha hassas bir test olduğunu gösteriyor. Ancak, direkt mutajenitenin belirlenmesinde Ames-fluktasyon testinin, Ames/Salmonella/Mikrozom testi kadar hassas olmadığı, kantitatif değerler vermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, mutagenic activities of six different quinoxalin's derivaties (2,3-difenyl-6-chloro quinoxalin, 2,3-di-(p-tolil)-6-hydro quinoxalin, 2,3-di-(p- methoxyl fenyl)-6-hydro quinoxalin, 2,3-di-(o-methoxyl fenyl)-6-nitro quinoxalin, 2,3- difuriI-6-hydro quinoxalin, 2,3-di-(p-methoxyl fenyl)-6-metil quinoxalin) has been investigated. In this aim, plate incorporation of Ames/Salmonella/Microsome test and Ames- Fluctuation test have been practised. Experiments, that have been practised with TA98 and TA100 mutant strains, have been repeated with S9 and without S9. In experiments of Ames/Salmonella/Microsome test, that have been done with TA98, in all of the substances, except first substance, have been seen colonies that have been exceed the spontan (88,141,139,...). But these have been decreased to level of spontan (42,50,31), when added S9. Before number of coloni at level of 100 jig of fourth substance highly was five degree of spontan (220). Whereas, when added S9 highly was three degree of spontan (125). In experiments of Ames/Salmonella/Microsome test, that have been done with TA100, in both of with S9 and without S9 have been gotten results at level of spontan (103, 138, ). In contrast, in experiments of Ames-fluctuation test, that have been done with TA100, have been obtained mutagenicity in both of with/without S9. That is, have been done colour changes at all tubes. In order to results of Ames/Salmonella/Microsome test, we can say that all the substances, except first substances, have been shown direct mutagenicity in the form of frameshift (Because of we got positive results with TA98). In contrast in experiments of Ames-fluctuation test, that have been done with TA98, except of at level of 100 ug of second substance and at level of 10 ug of fourth substance, in none of the doses haven't been obtained mutagen response (All of the x2>l). However, when added S9, have been 111obtained mutagen response. Whereas, in Ames-fluctuation test, that have been done with TA100, have been obtained mutagen response at all doses in the end of 72 saat (S9-). We are observing Ames-fluctuation test was more sensitive for TA100. In this results showed that Ames-fluctuation test is more sensitive test for detect point mutations. However, have been observed that Ames-fluctuation test wasn't sensitive in order to Ames/Salmonella/Microsome test in the define direct mutagenicity and wasn't give quantitative values. IV