Otantik liderliğin yöneticiye güven ve iş performansına etkisi: Sivil toplum kuruluşları üzerine alan araştırması
The effect of authentic leadership on trust in managers and job performance: A field study on non-governmental organizations
  1. Tez No: 784664
  2. Yazar: ABDULKADİR TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı otantik liderlik algısının yöneticiye güven ve iş performansına etkisi olarak belirlenmiştir. Çalışmanın amacına uygun olarak nicel araştırma yöntemi ve veri toplama yöntemi olarak anket tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında otantik liderlik algısını ölçmek için Walumbwa ve diğerleri (2008) tarafından geliştirilen Tabak, Polat, Coşar ve Türköz (2012) tarafından Türkçe literatüre kazandırılmış 16 maddeden oluşan otantik liderlik ölçeği, yöneticiye güveni ölçmek için McAllister (1995) tarafından geliştirilen Arı (2003) tarafından Türkçe geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılmış 11 maddeden oluşan kişilerarası güven ölçeği ve iş performansını ölçmek için Sigler ve Pearson (2000) tarafından geliştirilen ve Çöl (2008) tarafından Türkçe geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılmış 4 maddeden oluşan iş gören performansı ölçeği ve demografik sorulardan hazırlanan anket hazırlanmıştır. Anket Türkiye'de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarında en az 1 yıl boyunca gönüllü veya profesyonel olarak görev alan 455 katılımcı tarafından yanıtlanmıştır. Hipotezleri test etmek için T testi, Anova analizi, korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre otantik liderlik algısı ile yöneticiye güven düzeyleri arasında kuvvetli ve pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Otantik liderlik algısı yöneticiye güven düzeyini % 53 oranında açıklamaktadır. Otantik liderlik algısı ile yöneticiye güven düzeyi arasındaki bu güçlü ilişki literatürde yer alan diğer araştırmalarla örtüşmektedir. Kurum türleri arasında gerçekleştirilen analizlerde yasal düzenlemeleri daha esnek olan dernek çalışanlarının vakıf statüsünde çalışanlardan otantik liderlik algı düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre gönüllü çalışanların tam zamanlı çalışanlardan otantik liderlik, yöneticiye güven ve iş performansı boyutlarında algılarının anlamlı bir şekilde yüksek olduğu bulgusuna erişilmiştir. Gerçekleştirilen analiz sonuçlarına göre otantik liderlik algısı ve yöneticiye güven ile iş performansı arasında herhangi anlamlı bulguya rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research has been determined as the effect of authentic leadership perception on trust in the manager and job performance. In accordance with the purpose of the study, questionnaire is preferred as quantitative research method and data collection method. Within the scope of the research, authentic leadership scale, which is consisting of 16 items, developed by Walumbwa et al (2008) and brought to the Turkish literature by Tabak, Polat, Coşar, and Türköz (2012), is used for measuring the perception of authentic leadership perception; the interpersonal trust scale, which is consisting of 11 items, developed by McAllister (1995) and whose validity and reliability study was conducted in Turkish by Arı (2003), is used for measuring trust in the manager; the job performance scale which is consisting of 4 items, developed by Sigler and Pearson (2000) and whose validity and reliability study was conducted in Turkish by Çöl (2008), is used for measuring job performance. The questionnaire prepared from these scales and demographic questions have been answered by 455 participants who worked either voluntarily or professionally in non-governmental organizations operating in Turkey for at least 1 year. T test, Anova analysis, correlation and regression analyzes were performed to test the hypotheses. According to the findings obtained from the research result, a strong and positive relationship is determined between the authentic leadership perception and the level of trust in the manager. Authentic leadership perception explains the level of trust in the manager by 53%. This strong relationship between authentic leadership perception and the level of trust in the manager matches up with other studies in the literature. In the analyzes carried out between the types of organizations, it is determined that the employees of the associations, whose legal regulations are more flexible, have higher authentic leadership perception levels than those who work in the foundation status. According to the findings, it is found that the perceptions of the volunteers in the dimensions of authentic leadership, trust in the manager and job performance are significantly higher than the full-time employees. According to the analysis result, no significant findings are found between authentic leadership perception and job performance as well as between trust in the manager and job performance.