Lavandula stoechas L. bitki ekstre ve yağının Ames/Salmonella/Mikrozom test sistemi ile mutajenitesinin araştırılması
  1. Tez No: 78468
  2. Yazar: İLKNUR KULCANAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE MERCANGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada tıbbi aromatik bir bitki oları Lavandula stoechas L. (Karabaş otu) bitkisinin etil alkol, aseton, eter ekstreleri ve yağının mutajenik aktiviteleri, Ames/ Salmonella/Mikrozom test yöntemine göre araştırılmıştır. Bitkinin, yaprak ve çiçek kısımlarından olmak üzere ayrı ekstreler elde edilmiştir. Laboratvuar çalışmalarında, sözü edilen test yöntemi, plak inkorporasyon metoduyla uygulanmıştır. Test organizması olarak Salmonella typhimurium' un TA98 ve TA100 suşları kullanılmıştır. Ek olarak, bu bitkisel ekstrelerin ve yağın antibakteriyel etkisi de araştırılmıştır. Deneyler sonucunda bitkisel ekstrelerle TA98 ve TA100 suşlarının verdiği koloni sayıları spontan değerlerden çok farklı olmamıştır. Bu nedenle maddelerimizin çerçeve kayması ve nokta mutasyonlar açısından direkt mutajenik etkili olmadığı saptanmıştır. Aynı işlemler, metabolik aktivasyon enzimlerini içeren S9 bileşimi ile tekrarlandığında S9' suz sonuçlara benzer sonuçlar elde edilmiştir. Bu durumda, bitkinin canlılarda da direkt ve indirekt mutajenik etkisinin olmadığı ortaya çıkmıştır. Bitkinin yaprak ve çiçek ekstreleri ile yağının Bacillus subtilis, Serretia marcescens, Bacillus cereus, Klebsiella pneumania patojen bakterilerine karşı antibakteriyel etkisi görülmüş, Escherichia coli, Salmonella typhimurium, Sarcina lutea, Staphylococcus aureus, Enterobacter aerogenes' e karşı görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study research on the alcohol, ether and asetone extracts of this plant {Lavandula stoechas L.), and the mutagenic activity of its oils has been done according to the Ames /Salmonella/Micro some test procedure. Various extracts have been taken from the plants leaf and flower divisions. In the laboratory, the above mantioned test procedure has been done according to the plate incorporation method. The bacterial cultures of Salmonella typhimurium were used as test organisms in the experiments. In addition, the antibacterial effects of the plant' s extracts and oils were researched. At the end of the experiments, it was found that the amount of colonies that the TA98 and TA100 gave were not very different than the amount of colonies that it would have given if the bacteria were allowed to reproduce spontaneously. For this reason, in terms of frame shift and point mutations, it was concluded that our substances were not directly mutagenic effective. When the same procedures were repeated using the metabolic activation enzyme-containing S9 compound, the results were similar to those that came from the S9-free experiment. In this conditation, we can say that the plant does not have a direct mutagenic effect on animals either. In terms of antibacterial effectiveness, it has been concluded that the Bacillus subtilis, Serretia marcescens, Bacillus cereus, Klebsiella pneumania bacteria have been affected by the plant's oils, and leaf and flower extracts but hasn't been concluded that the Escherichia coli, Salmonella typhimurium, Sarcina lutea, Staphylococcus aureus, Enterobacter aerogenes.