Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik görüşlerinin incelenmesi
The analysis of the Religious Culture and Moral Knowledge teachers' views on the distance education
- Tez No: 784685
- Danışmanlar: PROF. DR. HACİ YUSUF ACUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin uzaktan eğitime ilişkin görüşlerini ortaya koymaktır. Çalışma, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması şeklinde yürütülmüştür. Araştırma grubunu gönüllü katılım ilkesine bağlı kalarak ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde görev yapan 30 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni oluşturmuştur. Çalışmada araştırmacının hazırladığı yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle dört ana tema içerisinde değerlendirilmiştir. Elde edilen verilere göre öğretmenlerin DKAB Öğretim Programı hedeflerini kısmen gerçekleştirdiği görülmüştür. Buna göre öğretmenlerin bir kısmı içeriğin verilebilir olduğunu ifade ederken bir kısmı ise uygulama içeriğinin verilemediğini belirtmiştir. Ayrıca eğitim-öğretim sürecinde öğretmenlerin çeşitli materyal ve yöntemler kullandığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin genel değerlendirme faaliyetlerine yönelik elde edilen bulgulara göre ise öğretmenlerin en çok öğrenci katılımına göre değerlendirdiği tespit edilmiştir. Katılımcıların düşünceleri doğrultusunda da öğretmen, öğrenci, bakanlık ve veliye yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the views of the Religious Culture and Moral Knowledge teachers on distance education. The study, was carried out as a case study, which is one of the qualitative research designs. Adhering to the principle of voluntary participation the research group consisted of 30 the views of the Religious Culture and Moral Knowledge teachers working at primary, secondary and high schools. In the study, a semi-structured interview form prepared by the researcher was used. The data collected in line with the opinions of the teachers were evaluated the four main themes by the content analysis method. According to the data obtained, it was seen that the teachers partially carried out the Religious Culture and Moral Knowledge curriculum objectives. In the regard, while some of the teachers stated that the content could be given, some of them stated that the practical content could not be given. Also, it was concluded that teachers used various materials and methods in the educational process. According to the findings obtained from teachers' general evaluation activities it was determined that teachers mostly made evalacation according to student participation. In accordance with the views of the participants, solution suggestions for teachers, students, ministry and parents were presented.