Farklı branşlardaki öğretmenlerin acil uzaktan öğretim deneyimlerine yönelik algıları
Perceptions of teachers in different subjects regarding their emergency remote instruction experiences
- Tez No: 834818
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma ortaokullarda görevli farklı branş öğretmenlerinin Covid-19 pandemisi döneminde yapılan acil uzaktan öğretime yönelik düşünce ve görüşlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı doğrultusunda durum çalışması deseni temel alınmıştır. Ortaokullarda görevli farklı branşlarda çalışan 30 öğretmenden yarı-yapılandırılmış görüşme formu aracılığı ile nitel veri toplanmıştır. Araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılı içerisinde Çankırı ilindeki ortaokullarda pandemi sürecinde aktif olarak uzaktan öğretim çalışmalarına katılan Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, İngilizce, Sosyal Bilgiler ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the thoughts and opinions of teachers of different branches working in secondary schools about emergency distance education conducted during the Covid-19 pandemic. In line with the purpose of this study, the case study design was taken as the basis. Qualitative data were collected through a semi-structured interview form from 30 teachers working in different branches in secondary schools. The research was conducted with Turkish, Mathematics, Science, English, Social Studies and Religious Culture and Ethics teachers who actively participated in distance education studies during the pandemic process in secondary schools in Çankırı province in the 2020-2021 academic year. In the study, some interviews were conducted face-to-face and audio recordings were taken.