Web 2.0 araçlarının İDKAB derslerinde kullanımı hakkında öğretmen görüşleri
Teachers' opinions on the use of web 2.0 tools in İDKAB courses
  1. Tez No: 926588
  2. Yazar: RESUL SANCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Web 2.0 araçlarının eğitim ortamlarına entegrasyonu, öğretme ve öğrenme deneyimlerini geliştirmek için yeni fırsatlar sunmaktadır. Bu nedenle son yıllarda büyük ilgi görmektedir. Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin İDKAB derslerinde Web 2.0 araçlarının kullanımına ilişkin görüşlerini araştırmak; uzaktan eğitimi kolaylaştırmak için bu araçlardan yararlanma konusundaki algılarına, tutumlarına ve deneyimlerine odak oluşturmaktır. Araştırma, İDKAB öğretmenlerinden kapsamlı veri toplamak için anket ve görüşmeleri birleştiren karma bir yöntem yaklaşımı kullanmıştır. Ankette öğretmenlerin Web 2.0 araçlarına aşinalıkları, bu araçların kullanımıyla ilgili fayda ve zorluklara ilişkin algıları ve bu araçları İDKAB derslerine uyarlamaya yönelik tutumları ile ilgili maddeler yer almıştır. Görüşmeler, öğretmenlerin deneyimlerini daha derinlemesine incelemeyi, öğretim uygulamalarını, Web 2.0 araçlarının algılanan etkinliğini ve iyileştirme önerilerini araştırmayı amaçlamıştır. Bulgular, İDKAB öğretmenlerinin Web 2.0 araçlarının kullanımına yönelik genel olarak olumlu bir tutum sergilediklerini, bu araçların öğrenci katılımını artırma, iş birliğini teşvik etme ve çeşitli öğrenme kaynaklarına erişim sağlama potansiyellerinin farkında olduklarını ortaya koymuştur. Ayrıca çalışmada, öğretmenlerin Web 2.0 araçlarına yönelik tutumları ile uzaktan eğitimin faydalarına ilişkin algıları arasında bir ilişki tespit edilmiştir. Bulgulara dayanarak, İDKAB kurumlarının Web 2.0 araçlarını etkili bir şekilde entegre etmelerini desteklemek için öneriler sunulmuştur. Bu öneriler arasında kapsamlı mesleki gelişim programları, kaynaklar ve teknik yardım açısından kurumsal destek, müfredat uyumu, öğrenci eğitimi ve desteği, araştırma ve değerlendirme, iş birliği ve ortaklıklar ile politika ve finansman desteği yer almaktadır. Genel olarak bu çalışmanın, öğretmenlerin İDKAB derslerinde Web 2.0 araçlarının kullanımına ilişkin bakış açılarının anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve İDKAB sınıflarında uzaktan eğitim uygulamalarının geliştirilmesinde eğitim paydaşları için değerli bilgiler sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The integration of Web 2.0 tools in educational settings has garnered significant attention in recent years, offering new opportunities for enhancing teaching and learning experiences. This study aims to explore teachers' views on the use of Web 2.0 tools in İDKAB (İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) lessons, focusing on their perceptions, attitudes, and experiences in utilizing these tools to facilitate distance education. The research employed a mixed-methods approach, combining surveys and interviews to gather comprehensive data from İDKAB teachers. The survey questionnaire included items related to teachers' familiarity with Web 2.0 tools, their perceptions of the benefits and challenges associated with their use, and their attitudes towards integrating these tools into İDKAB lessons. The interviews aimed to delve deeper into the teachers' experiences, exploring their instructional practices, perceived effectiveness of Web 2.0 tools, and recommendations for improvement. The findings revealed that İDKAB teachers generally possessed a positive attitude towards the use of Web 2.0 tools, recognizing their potential to enhance student engagement, promote collaboration, and provide access to diverse learning resources. Additionally, the study identified a correlation between teachers' attitudes towards Web 2.0 tools and their perceptions of the benefits of distance education. Based on the findings, recommendations are provided to support İDKAB institutions in effectively integrating Web 2.0 tools. These recommendations include comprehensive professional development programs, institutional support in terms of resources and technical assistance, curriculum alignment, student training and support, research and evaluation, collaboration and partnerships, and policy and funding support. Overall, this study contributes to the understanding of teachers' perspectives on the use of Web 2.0 tools in İDKAB lessons and provides valuable insights for educational stakeholders in enhancing distance education practices in İDKAB classrooms.