Dijital oyun bağımlılığı ile sürekli öfke-öfke ifade tarzları arasındaki bir ilişkiye rekabetçi tutumun moderatör olarak incelenmesi
Examining competitive attitude as a moderator in the relationship between digital game addiction and state-trait anger expression styles
  1. Tez No: 784690
  2. Yazar: YUSUF BEYATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE SARUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı; oyun oynayan yetişkin bireylerde sürekli öfke-öfke ifade tarzlarını ve rekabetçi tutumun bu durumlar arasındaki rolünü incelemektir. Araştırmanın evrenini 18-59 yaş arası yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Ve bununla beraber örneklem ise bu evrenden rastgele olmayan örnekleme tekniklerinden uygun (kolaylı) örnekleme tekniği ile seçilen 429 gönüllü oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplama araçları olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Sürekli Öfke-Öfke İfade Tarzları (SÖÖTÖ)”,“Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği (DOBÖ-7)”, ve“Rekabetçi Tutum Ölçeği (RTÖ)”kullanılmıştır. Araştırmada Bağımsız İki Örneklem T-test, Tek Yönlü Anova, Kruskal Wallis-h, Mann Whitney-u fark analizleri, Pearson Korelasyon ve Process Macro Uzantısı kullanılmıştır. Analizler alfa=0.05 düzeyinde incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; yetişkin bireylerde dijital oyun bağımlılığının öfke ve öfke ifade tarzları arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Aynı zamanda rekabetçi tutum ile sürekli öfke-öfke ifade tarzları arasında da anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Fakat katılımcıların dijital oyun bağımlılığının, öfke boyutları üzerindeki etkisinde rekabetçi tutumun düzenleyici bir etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine trait anger-anger expression styles and the role of competitive attitude between these situations in adult individuals who play games. The population of the study consists of adult individuals between the ages of 18-59. And with this, the sample consists of 429 volunteers selected from this universe with the appropriate (convenience) sampling technique from non-random sampling techniques. In the study,“Demographic Information Form”,“ State-Trait Anger Expression Inventory”(STAXI)“, ”Digital Game Addiction Scale (DGAS-7)“, and ”Competitive Attitude Scale (CAS)" were used as data collection tools. Independent Two Sample T-test, One-Way Anova, Kruskal Wallis-h, Mann Whitney-u difference analysis, Pearson Correlation and Process Macro Extension were used in the study. Analyses were analyzed at alpha=0.05 level. According to the results of the research; it was seen that there was a significant relationship between digital game addiction and anger and anger expression styles in adult individuals. At the same time, a significant relationship was found between competitive attitude and trait anger-anger expression styles. However, it was observed that competitive attitude did not have a moderating effect on the effect of digital game addiction on anger dimensions.