Plastik enjeksiyon kalıplarında uygulamalı olarak kalıp maliyetinin tahmini
Estimation of mold cost with practice in plastic injection molds
  1. Tez No: 784691
  2. Yazar: MUHAMMED SAİD UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ KOÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte üretimde hızlılık ve hafiflik her sektörde öncelikli olarak tercih edilir hale gelmiştir. Özellikle otomotiv endüstrisinde elektrikli araçların artması ile birlikte özellikle tercih edilen hafiflik plastik enjeksiyon taleplerini artırmıştır. Her sektörden ve dünyada üretim yapan her firmadan teklif talepleri gelmektedir. Bu çalışmada plastik enjeksiyon üretim yönteminde kullanılan kalıplar için maliyet tahmini hesaplaması yapılmıştır. 3D model üzerinden alınan ölçüsel değerler ve talep edilen beklentilere göre; kalıp tasarımı, işlemesi, montajı gibi aşamalara geçmeden öngörüsel bir fiyatın ortaya çıkması sağlanmıştır. Bölüm 1'de giriş yapılarak, plastik enjeksiyon üretim metodunda kullanılan kalıplar için maliyet tahmini ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Bölüm 2'de kalıp terminolojisi, plastik enjeksiyonda kullanılan kalıp elemanları, plastik ürünü kalıptan çıkarmak için itici sistemleri, kalıpta ters açıda kalan bölgeler için kullanılan maça sistemleri, ergiyik ham malzemenin kalıp boşluğuna dolması için kullanıla yolluk sistemleri, ürünü soğutmak için soğutma sistemleri ile birlikte kalıp malzemeleri açıklanmıştır. Bölüm 3'te plastik enjeksiyon kalıplarının maliyetlerini hesaplanmak için analitik ve parametrik eşitliklere bağlı olarak önerilen hesaplama prosedürleri ve adımları incelenmiştir. Önerilen yöntem; Bölüm 3.1'de Kalıp hamili, Bölüm 3.2'de kalıp boşluğu ve Bölüm 3.3'te kalıp özelleştirme maliyeti olarak üç ana gruba ayrılmıştır. Alt gruptaki maliyetlerin hesaplanmasıyla da toplam kalıp maliyeti ortaya çıkmaktadır. Çalışmada geliştirilen yöntemin uygunluğunun değerlendirilmesi için endüstride kullanılan ürünlerden Bölüm 4.1'de Reflex reflektör gövde, Bölüm 4.2'de Reflex reflektör lens ve Bölüm 4.3'de İç dikiz aynası gövde kalıplarının maliyet tahmini yapılmıştır. Bölüm 5'te sonuçlar değerlendirilmiş olup kullanılan kaynaklar Bölüm 6'da kaynaklar başlığı altında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to the developing technology, speed and lightness in production have become primarily preferred in every sector. Especially in the automotive sector, with the increase in electric vehicles, the preferred lightness has also increased the demands for plastic injection. Requests for quatations are received from every sector and from every company that produces in the world. In this study, cost estimation calculations were made for the molds used in the plastic injection production method. According to the dimensional values taken from the 3D model and the requested expectations; It is ensured that a predictive price without going through stages such as mold design, processing and assembly. In Chapter 1, information is given about the studies on cost estimation for the molds used in the plastic injection production method. In Chapter 2, mold terminology, mold elements used in plastic injection, ejoctor systems to extract the plastic product from the mold, slider systems used for undercut areas in the mold, runner systems used to fill the molten raw material into the mold cavity, cooling systems to cool the product in the mold, and mold materials are explained. In Chapter 3, the proposed calculation procedures and steps based on analytical and parametric equations to calculate the costs of plastic injection molds are examined. Suggested method; It is divided into three main groups as Mold base in Section 3.1, mold cavity in Section 3.2 and mold customization cost in Section 3.3.The total mold cost is also obtained by calculating the costs in the subgroup. In order to evaluate the suitability of the method developed in the study, cost estimates of the Reflex reflector body in Section 4.1, Reflex reflector lens in Section 4.2 and Interior rear view mirror body molds in Section 4.3, which are products used in the industry. In Chapter 5, the results are evaluated. References are given in Chapter 6.