Bergman spaces on finitely connected domains
Sonlu bağlantili bölgelerde ağirlikli bergman uzaylari
- Tez No: 784689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT GÖKHAN GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında sonlu bağlantılı bölgeler üzerinde tanımlı ağırlıklı Bergman uzayları ele alınmıştır. Bu uzaylar birim diskte tanımlı ağırlıklı Bergman uzaylarının çarpımına izomorfiktir. Bu argümanı kullanarak Carleson gömmeleri ve çekirdek tahminleri karakterize edilmiştir. Bu uzaylar üzerinde tanımlı sınırlı ve Schatten snıfında olan bileşke ve Toeplitz operatörleri karakterize edilmiştir. Bu tezdeki ana sonuçlar, birim disk üzerinde verilen önceki sonuçları sınırlı, Dini-düzgün ve Jordan bölgeler üzerinde genelleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the weighted Bergman spaces on finitely connected planar domains are investigated. They are isomorphic to the product of weighted Bergman spaces on the unit disk. Using this argument, the Carleson embeddings are characterized and kernel estimates are proved. Bounded, compact and Schatten class composition and Toeplitz operators on these spaces are characterized. Main results generalize several recent ones in the unit disk or simply connected case.