Termoplastiklerin şekillendirilmesinde kullanılan enjeksiyon kalıplarının incelenmesi
- Tez No: 84367
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP YENİTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
I ÖZET Ülkemizdeki plastik teknolojisi hızlı bir gelişim içerisindedir. İnsan yaşantısının her safhasına girmiş olan plastik, sağlıklı, dayanıklı, kullanışlı ve maliyetinin düşük olması nedeniyle son yıllarda ülkemizde de popüler olmaya başlamıştır. Bu konuda bilgi sunmak ve gerçek bir uygulama çalışmasını aktarmak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Bu çalışmayı dört ana bölüme ayırabiliriz. Birinci bölümde; Plastiklerin tanıtılması, plastiklerin özellikleri ve kalıplama yöntemleri hakkında kısaca bilgiler verilmiştir, ikinci bölümde; Enjeksiyon presleri hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde; Plastik enjeksiyon kalıpları, resimlerle detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Son bölümde ise; Termoplastiklerin kalıplanmasında ortaya çıkan hatalar ve giderilme yöntemleri anlatılmıştır. Bununla beraber örnek olarak tasarlanan bir model üzerinde Moldflow programı altında deneme basınçları ve bu esnada ortaya çıkan problemlerin model üzerinde tespiti yapılmıştır. Değişken veriler kullanılarak kalıplama anında ideal ortamın oluşturulması bilgisayar simülasyonuyla incelenmiş. Bu tezde sonuç olarak; kalıp ve ürün bazında, dizayn ve kalıp üretimi aşamalarında gerekli olan teknik bilgiler verilmiştir. Bu sebepten dolayı pratik ve teknik yöne önem verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In our country the plastic technology is rapidly developing. Plastic, that entered in all the stages of human life, is resistant, healthy, practical and has a low cost that is why it has become so popular. We have made this research in order to inform you and to transfer a real application work. We can divide our work in four stages. The first one includes; the presentation of plastics, shortly story of their characteristics and the moulding methods. The second part deals with the injection press and the third stage deals with plastic infection moulds and these explanations are given with detailed pictures, The last stage deals with the defects the come out from the thermoplastics moulding and the ways to avoid them. In addition to these subjects, pressure essays are made on the Moldflow program an a designed sample mode the problems that can come out are shown on this sample. The carrying out of an ideal state of moulding was examined on a computer stimulation using changing data. As a result we were able to give all the useful and necessary indications concerning the moulds and the products during their design, moulding and production stages. For such reasons we tried to give the major importance to the practical and technical aspects of the process.