Hemşire tarafından yapılan ev ziyaretlerinin ve telefon danışmanlığının kronik hastalık yönetimine ve acil servis kullanımına etkisi
The effects of home visits and telephone counseling by nurses on chronic disease management and emergency service use
- Tez No: 784699
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN NURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırma, acil servise tekrarlı başvuruları fazla olan kronik hastalığa sahip bireylere, hemşire tarafından yapılan ev ziyaretleri ve telefon danışmanlığının, kronik hastalık yönetimine ve acil servis kullanımına etkisini değerlendirmek amacıyla retrospektif, prospektif ve randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırma, Ocak 2021- Temmuz 2021 tarihleri arasında, Yağlıdere İlçe Devlet Hastanesi'nin acil servisinde gerçekleştirildi. Araştırmaya, 34 kontrol ve 34 deney grubu olmak üzere toplam 68 hasta örnekleme alındı. Araştırmanın verileri, hasta bilgi formu, hasta izlem formu, kronik hastalık öz-bakım yönetimi ölçeği (SCMP-G), ilaç tedavisine bağlılık/uyum öz-etkililik ölçeği kısa formu (MASES-SF) kullanılarak toplandı. Araştırmaya dahil edilen hastaların araştırma başlangıcından altı ay geriye dönük ve altı ay ileriye dönük olarak acil servise başvuru sıklığı ve şikayetlerinin karşılaştırılması yapıldı. Deney grubundaki hastalara üç ay boyunca ev ziyaretleri ve telefon danışmanlığı uygulandı. Bu ev ziyaretleri sırasında kişilerin gereksinimleri doğrultusunda bireysel yüz yüze eğitim ve bilgilendirmeler yapıldı. Kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmadı. Verilerin değerlendirilmesinde Oneway Anova, t-testi, Kruskall Wallis, Mann-Withney U testi, Ki kare ve Fisher's exact testleri kullanıldı. Kronik hastalarda acil servise yapılan tekrarlı başvurunun en fazla hipertansiyon nedeniyle olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a retrospective, prospective and randomized controlled experimental study to evaluate the effect of home visits and telephone counseling on chronic disease management and emergency service use of individuals with chronic diseases who have repeated admissions to the emergency department. The research was conducted in the emergency service of Yağlıdere Public Hospital between January 2021 and July 2021. In the study, a total of 68 patients, 34 patients in the control group and 34 in the experimental group, were included in the sample. The data of the study were collected using the patient information form, patient follow-up form, self-care management processes-guarding (SCMP-G), medication adherence self-efficacy scale-short form (MASES-SF). The frequency of admission to the emergency department and complaints of the patients were compared six months retrospectively and six months forward from the beginning of the study. Home visits and telephone counseling were applied to the patients in the experimental group for three months. During these home visits, face-to-face individual trainings and briefings were provided in line with the needs of the individuals. No intervention was made in the control group. Oneway Anova, t-test, Kruskall Wallis, Mann-Withney U test, chi-square and Fisher's exact tests were used to evaluate the data. It was seen that the chronic patients' repeated admissions to the emergency service were mostly due to hypertension.