Covid-19 tanısıyla yoğun bakımda takip edilen hastaların taburculuk sonrası yapılan ev ziyaretinin yaşam kalitesine etkisi
The effect of home visits after discharge on the quality of life of patients monitored in intensive care with a Covid-19 diagnosis
- Tez No: 820118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, Covid-19 tanısı almış ve yoğun bakımda takip edilen hastalara taburculuk sonrasında yapılan ev ziyaretlerinin hastaların yaşam kalitesine etkisini belirlemektir. Randomize olmayan kontrollü çalışma olarak yapılan bu çalışmanın örneklemini, 21 deney, 21 kontrol grubu olmak üzere toplam 42 hasta oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında anket formu, Covid-19 hastasının taburculuk sonrası evde izlem ve bakım formu ve WHOQOL BREF TR Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Deney grubuna ayda bir 3 defa ev ziyaretleri ile bakım ve izlemleri yapılmıştır. Kontrol grubuna ise biri hastanede biri evde olmak üzere 2 görüşme yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Analizler için tanımlayıcı istatistik, independent samples t-testi, ki-kare testi, fisher's exact testi, repeated measure testi, Friedman testi, mann-whitney u testi uygulanmıştır. Tüm analizler için 0,05'in altındaki p değeri anlamlı kabul edilmiştir. Deney grubu hastaların 1. izlem için yapılan ev ziyaretinde hastaların %52,4'ünde kuru öksürük şikayeti varken, 3. ayda yapılan ev ziyaretinde hastaların %81,0'ında kuru öksürük şikayetinin olmadığı görülmüştür (p0.05). 3.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the impact of post-discharge home visits on the quality of life of COVID-19 diagnosed patients who were under intensive care. This non-randomized controlled study included a sample of 42 patients, divided into 21 experimental and 21 control group participants. Data collection involved the use of a survey form, a post-discharge home monitoring and care form for COVID-19 patients, and the WHOQOL-BREF TR Quality of Life Scale. The experimental group received monthly home visits for care and monitoring, conducted three times per month. The control group had two consultations, one in the hospital and one at home. SPSS 22.0 statistical software was used for data analysis. Descriptive statistics, independent samples t-test, chi-square test, Fisher's exact test, repeated measure test, Friedman test, and Mann-Whitney U test were applied for analysis. A p-value below 0.05 was considered significant for all analyses. During the first home visit for the experimental group, all patients exhibited dry cough symptoms. However, by the third month, 58.8% of patients had no dry cough symptoms (p 0.05).