6 aylık bebeklere hemşire tarafından yapılan ev ziyaretinin hemoglobin değerine etkisi
The effect of home visit to 6 months-old babies on hemoglobin value
  1. Tez No: 820121
  2. Yazar: ZELAL ÇİÇEN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6 aylık bebeklere 3 ay boyunca hemşire tarafından yapılan ev ziyaretlerinin bebeklerin 9. ayda ölçülen hemoglobin değerine etkisini belirlemektir. Randomize olmayan kontrollü çalışma olarak yapılan bu çalışmanın örneklemini, 50 deney, 50 kontrol grubu olmak üzere toplam 100 6 aylık bebek oluşturmuştur. Deney grubunda olan bebeklere ayda bir 3 defa ev ziyareti yapılmıştır. Ev ziyaretlerinde araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu doldurulmuş ve 6-9 aylık evde izlem ve bakım formuna göre bebeklerin izlem ve bakımları yapılmıştır. Kontrol grubu bebeklerine ise aile sağlık merkezlerindeki rutin izlemler yapılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics v.22.0 paket programında tanımlayıcı istatistik, independent samples t-testi, ki-kare testi ve fisher's exact testi uygulanmıştır. Tüm analizler için 0,05'in altındaki p değeri anlamlı kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of home visits to 6-month-old babies by the nurse for 3 months on the hemoglobin value measured in the 9th month of babies. The sample of this study, which was conducted as a non-randomized controlled study, consisted of a total of 100 6-month-old infants, 50 in the experimental group and 50 in the control group. Home visits were made to the babies in the experimental group 3 times a month. During the home visits, the questionnaire form prepared by the researcher was filled and the babies were followed up and cared for according to the 6-9 months home follow-up and care form. The control group babies were followed up routinely in family health centers. Descriptive statistics, independent samples t-test, chi-square test and Fisher's exact test were applied to the obtained data in the IBM SPSS Statistics v.22.0 package program. A p value below 0.05 was considered significant for all analyses.