Organik ve konvansiyonel üretim yapılan tarım topraklarının karbon fraksiyonlarındaki değişimin ve bazı fizikokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of change in carbon fractions and some physiochemical properties of organic and conventional production agricultural soils
- Tez No: 784708
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Geçmişte yapılan aşırı gübre kullanımı, vahşi sulama ve derin toprak işleme metotları zamanla bozulmaya uğrayan toprakları kurtarmak adına çözüm arayışları içerisine girilmesini sağlamıştır. Bu nedenle çevresel sorunların ortaya çıkmasıyla tarımsal üretimde daha çevreci bir yol olan organik tarım yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu çalışmada her iki tarım sisteminin yarattığı etkileri göz önüne sermek adına organik tarım yapılan 14 arazi ve geleneksel tarım yapılan 14 sahanın her birinden alınan bozulmuş ve bozulmamış toprak örnekleri 3 tekerrürlü olmak üzere incelenmiştir. Organik tarımsal üretimin gerçekleştirildiği toprak örnekleri Antalya'nın Çıralı bölgesinden, konvansiyonel tarımsal üretimin gerçekleştirildiği toprak örnekleri ise Antalya Çakırlar bölgesinden alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda organik tarımsal üretim sistemindeki toprakların organik karbon, C/N oranı, mikrobiyal biyokütle-C değerlerinin konvansiyonel tarım sistemi altındaki topraklara göre daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Gerçekleştirilen toprak analiz parametrelerinin birçoğunun organik tarımsal üretim sistemi altındaki topraklarda daha yüksek değerlerde olduğu gözlenmiştir. Ancak organik tarımsal üretim sistemindeki toprakların CaCO3, potasyum ve kalsiyum içeriklerinin geleneksel tarımsal üretim sistemindeki topraklara göre daha düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Excessive use of fertilizers, irregular irrigation and deep tillage methods in the past have led to the search for solutions in order to save the soils that have deteriorated over time. For this reason, with the emergence of environmental problems, organic agriculture, which is a more environmentally friendly way in agricultural production, has started to become widespread. In this study, disturbed and undisturbed soil samples taken from each of 14 organic farming and 14 traditional farming areas were examined in 3 replications in order to reveal the effects created by both farming systems. Soil samples where organic agricultural production is carried out were taken from Çıralı region of Antalya, while soil samples where conventional agricultural production was carried out were taken from Antalya Çakırlar region. As a result of the analysis, it was observed that the organic carbon, C/N ratio, microbial biomass-C values of the soils in the organic agricultural production system were higher than the soils under the conventional agricultural system. However, it was determined that the CaCO3, potassium and calcium contents of the soils in the organic agricultural production system were lower than the soils under the traditional agricultural production system.