Hemşirelerin enfeksiyon kontrolü ve önlenmesine yönelik gözlemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of observations of nurses for infection control and prevention
  1. Tez No: 784710
  2. Yazar: İREM BETÜL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNA ÖZVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma hemşirelerinin enfeksiyon kontrolü ve önlenmesine yönelik gözlemlerinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 507 hemşire ile yapılmıştır. Çalışma için gerekli etik kurul onayı ve kurum izinleri alınmıştır. Araştırma verileri, tanıtıcı özellikler formu ve Hemşirelerin Enfeksiyon Kontrolü ve Önlenmesine Yönelik Gözlemleri Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Mann Whitney U Testi Kruskal Wallis Testi ve spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Hemşirelerin yaş ortalaması 30,58±7,92, hemşirelikte toplam hizmet süresi (ay) ortalaması 100,95±103,97 olup %81,9'unun kadın ve %44,4'ünün evli olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin %64,9'nun lisans mezunu olup %42,4'ünün klinik hemşiresi olarak çalıştığı ve %95,5'inin enfeksiyon kontrolü ile ilgili eğitimi aldığı bulunmuştur. Hemşirelerin Enfeksiyon Kontrolü ve Önlenmesine Yönelik Gözlemleri Ölçeği toplam puan ortalamasının 29,36±8,90 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was planned as a descriptive and cross-sectional study in order to examine nurses' observations on infection control and prevention. The research was carried out with 507 nurses working at Ankara Training and Research Hospital and voluntarily participating in the research. Ethics committee approval and institutional permissions were obtained, required for the study. Research data were collected using the descriptive characteristics form and the Nurses' Observations for Infection Control and Prevention Scale. When analyzing the data, frequency, percentage, mean, standard deviation, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test and Spearman correlation analysis were conducted. The mean age of the nurses was 30.58±7.92 and the mean total length of service (months) in nursing was 100.95±103.97, and 81.9% were female and 44.4% were married. It was determined that 64.9% of the nurses had a bachelor's degree, 42.4% worked as clinical nurses and 95.5% received training on infection control. The mean score of the Nurses' Observations for Infection Control and Prevention Scale was 29.36±8.90.