Linyit kökenli karbon birikimine sahip toprakların humik ve fulvik asit miktarlarının belirlenmesi
Determination of humic and fulvic acid amounts of soils with carbon account of lignite original
- Tez No: 784711
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, linyit birikiminin gerçekleştiği Manisa'nın Soma ilçesindeki bazı tarım topraklarının karbon (C) miktarlarındaki değişimler göz önüne alınarak toprakların humik ve fulvik asit kapsamlarındaki değişim ve tarımsal faaliyetler açısından bu durumun önemi ortaya konulmuştur. Araştırma toprakları Soma'nın içinden geçen Bakırçay'ın 8 km'lik hattının hemen yakınlarındaki topraklardır. Araştırmada kullanılan tarım topraklarındaki linyit birikimi linyit parçacıkları ile yüklü Bakırçay taşkınlarına maruz kalma veya Bakırçayı'ndan gerçekleştirilen tarımsal sulamalarla gerçekleşmektedir. 18 örnekleme noktasından 3 tekerrürlü olarak alınan toprak örneklerinin kum, kil ve silt miktarları sırasıyla %27-50, %22-45 ve %23-36 arasında değişmektedir. Ayrıca toprakların tekstür sınıflarının killi, tınlı, kumlu killi tın ve killi tın olarak farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Linyit birikimi olmayan toprakların C kapsamlarının %4.50-4.87, linyit birikimi olan toprakların ise %5.64-26.45 arasında değiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the carbon (C) content of some agricultural soils in Soma district of Manisa, where lignite accumulation takes place, and the changes in the humic and fulvic acid contents of the soils and their agricultural significance were investigated. The research area is the lands near the 8 km line of Bakırçay passing through Soma. Lignite accumulation of the agricultural lands used in the research is due to exposure to Bakırçay floods loaded with lignite particles or agricultural irrigations from Bakırçay. It has been determined that the sand, clay and silt amounts of the soil samples were taken from 18 sampling points in 3 replications vary between 27-50%, 22-45% and 23-36%, respectively. In addition, the texture classes of the soils differ as clayey, loamy, sandy-clay loam and clayey loam.