Okul öncesi öğretmenlerinin özgül öğrenme güçlüğü hakkındaki bilgi ve öz yeterliklerinin incelenmesi
Analyzing the knowledge and self-sufficiency of pre-school teachers on specific learning disorder
- Tez No: 784755
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH DERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırmanın amacı okul öncesi öğretmenlerin öğrenme güçlüğüne ilişkin bilgi ve öz yeterliklerinin belirlenmesidir. Araştırma nitel ve nicel verilerin toplanıp her iki desenin de birlikte kullanıldığı karma yöntemle gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu; 2022-2023 eğitim öğretim yılı güz döneminde İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde ulaşılan iki resmi okul öncesi kurumunda görev yapan 8 okul öncesi öğretmenden ve bu öğretmenlerin sınıflarındaki 78 çocuktan oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen nicel verilerinin analizinde, betimleyici istatistiklerden frekans (f), yüzde (%) ve ortalamalar; nitel verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre okul öncesi öğretmenlerin özgül öğrenme güçlüğü temel bilgilerinin, tanılanma yöntemlerinin ve eğitimlerine ilişkin bilgilerinin yetersiz olduğu, öğretmenlerin öğrenme güçlüğüne ilişkin kavram yanılgılarının olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte öğretmenlerin özgül öğrenme güçlüğü öz yeterliklerinin özgül öğrenme güçlüğü alanı bilgi yeterliği, özgül öğrenme güçlüğü akademik beceriler öğretim bilgisi yeterliği ve özgül öğrenme güçlüğü meslek bilgisi yeterliğine yönelik bilgilerinin eksik olduğu bulunmuştur. Araştırmaya katılan çocukların özgül öğrenme güçlüğü erken belirti durumları incelendiğinde (n=78) 2'si yüksek düzeyde, 10' u orta düzeyde özgül öğrenme güçlüğü riski taşıdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the knowledge and self-efficacy of preschool teachers about learning disabilities. It was planned to carry out the research with a mixed method in which qualitative and quantitative data were collected and both designs were used together. The sample of the research consisted of pre-school teachers working in the province of Istanbul in the 1st term of the 2022-2023 academic year and the students in the classes of these teachers. Within the scope of the research, 8 preschool teachers and 78 of the students in their classes were reached. The descriptive statistics frequency (f), percentage (%) and averages were used in the analysis of the quantitative data obtained in the study, and descriptive analysis was used in the analysis of the qualitative data. According to the results obtained from the research findings, it was determined that the general knowledge of the preschool teachers about the learning disability, their knowledge about the diagnosis and their education were insufficient, and that the teachers had misconceptions about the learning disability. In addition, it was found that teachers' knowledge of specific learning disability field knowledge competence of specific learning disability self-efficacy, specific learning disability academic skills teaching knowledge proficiency and knowledge of specific learning disability vocational knowledge competency was lacking. When the specific learning disability early symptom status of the children participating in the study was examined (n=78), it was determined that 2 had a high level, 10 had a moderate level, risk of specific learning disabilities.