Özel öğrenme güçlüğü riski taşıyan 60-72 aylık çocuklarda erken müdahale programının etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of early intervention program on 60-72 months-old children at risk of special learning deficiency
- Tez No: 806508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Araştırmada Özel Öğrenme Güçlüğü riski taşıyan 60-72 aylık çocuklara uygulanan Erken Müdahale Eğitim Programının (EMEP) etkisi araştırılmıştır. Değerlendirme araçları olarak Ergül (2016) Kargın ve Güldenoğlu tarafından geliştirilen ve standardizasyonu yapılan Erken Okuryazarlık Testi (EROT) Hızlı İsimlendirme Testi (HİT)ve Çalışma Belleği Ölçeği kullanılmıştır. Korkmazlar(2005) tarafından geliştirilen ve Birol Demir tarafından 2005 yılında geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılan Özel Öğrenme Güçlüğü Okul Öncesi Belirti Tarama Listesi kullanılmıştır. Gerçek deneysel modellerden ön test son test kontrol gruplu deneysel çalışmada 110 çocuğun ailelerine ve öğretmenlerine belirti tarama listesi doldurmaları istenmiş aile ya da öğretmenin doldurduğu formdan herhangi birinde 22 ve üzerinde puan alan çocuklar riskli kabul edilerek ölçek uygulanacak gruba dahil edilmiş olup geri kalanı çalışma dışı bırakılmıştır. Bu çocuklardan 56 tanesine EROT, Çalışma Belleği ve Hızlı İsimlendirme Ölçekleri uygulanmıştır. Test sonuçlarına göre yansız olarak 40 öğrencinin 20 deneyi 20 kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Çalışma esnasında bir çocuk başka bir şehre taşındığı diğeri ise rapor aldığı için çalışmanın dışında bırakılmıştır. Deney grubunda olan 19 çocuğa 12 oturumdan oluşan Erken Müdahale Programı haftada 2 gün 20'şer dakika olarak araştırmacı tarafından, çalışma şartlarına uygun bir sınıfta birebir uygulanmıştır. Kontrol grubundaki çocuklara ise herhangi bir eğitim verilmemiştir. Verilerin analizinde normallik sınaması için Shapiro Wilk, deneyin hipotezlerin test edilmesinde Mann Whitney-U ve, Wilcoxon fark analizleri uygulanmıştır. Analiz sonucunda erken müdahale programı uygulanan deney grubunun son testlerinden alınan puanlar, ön testlerinden alınan puanlara göre anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Kontrol grubunda ise bu farklar anlamlı değildir. Öte yandan deney grubunun son test ortalaması da kontrol grubu son test ortalamasına göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Elde edilen bu sonuçlar erken müdahale programı beklenen amaçlar doğrultusunda etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the research, the effect of the Early Intervention Training Program (EITP) applied to 60-72 month old children who are at risk of Specific Learning Difficulty (SLD) was investigated. As evaluation tools, the Early Literacy Test (ELT), developed and standardized by Ergül (2016) Kargın and Güldenoğlu, the Rapid Naming Test (RNT), and the Working Memory Scale (WMS) were used. In addition, the Preschool Specific Learning Disability (SLD) Symptom Screening List, developed by Prof.Dr. Ümran Korkmazlar and validated by Birol Demir in 2005, was used. In the pre-test and post-test controlled experimental study, first, the symptom screening list was filled out by the families and teachers of 110 children, and children who scored 22 or higher on any form filled out by the family or teacher were considered at risk and included in the scale application group, while the rest were excluded from the study. 56 of these children took the EITP, Working Memory and Rapid Naming Scale tests. Based on the test results, 40 students were randomly as 20 experimental and 20 control groups. During the study, one child moved away and the other was excluded from the study because of a report. The 19 children in the experimental group were given 12 sessions of the Early Intervention Program by the researcher, 2 days a week, 20 minutes each session, in a classroom that met the study conditions. No education was given to the children in the control group. In the data analysis, Shapiro Wilk's analysis was applied for normality testing, and Mann Whitney-U and Wilcoxon analyzes were applied to test hypotheses. The results were evaluated with the SPSS Social Sciences Statistical Program. According to the results of the research, the scores obtained from the post-tests of the experimental group where early intervention was applied were found to be significantly higher than those of the control group where no education was given. It was determined that the total post-test scores were significantly higher than the pre-test scores.