Hemşirelik öğrencilerinde internet bağımlılığı ile uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between internet addiction and sleep quality in nursing students
- Tez No: 784811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL KAMIŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışma, hemşirelik öğrencilerinde internet bağımlılığı ve uyku kalitesi düzeylerini belirlemek, internet bağımlılığı ile uyku kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipte yapılan bu çalışmanın evrenini, Kasım 2021-Şubat 2022 tarihleri arasında Çankırı Karatekin Üniversitesi Hemşirelik Bölümünde eğitim-öğretim gören 400 öğrenci oluşturmuştur. Örneklemini ise çalışmaya katılmayı kabul eden, verilerin toplandığı tarihlerde eğitimine devam eden öğrenciler oluşturmuştur. Veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği (YİBÖ) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; ortalama, standart sapma, ortanca, Kolmogorov-Smirnov Testi, Spearman'ın Rho Katsayısı, Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis H Testi, Dunn Testi ve Lojistik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre YİBÖ puan ortalaması 30,61±16,71 ve PUKİ puan ortalaması 5,96±2,68 olarak bulunmuştur. Çalışmaya katılan öğrencilerden 17-20 yaşında olanların, 21 yaş ve üzerinde olanlardan (p=0,047), 1.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine internet addiction and sleep quality levels in nursing students and to examine the relationship between internet addiction and sleep quality. The universe of this descriptive study consisted of 400 students studying at the Nursing Department of Çankırı Karatekin University between November 2021 and February 2022. The sample consisted of students who agreed to participate in the study and continued their education at the time the data were collected. In order to collect data, Personal Information Form, Young Internet Addiction Scale and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) were used. In the evaluation of the data; mean, standard deviation, median, Kolmogorov-Smirnov Test, Spearman's Rho Coefficient, Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis H Test, Dunn Test and Logistic Regression Analysis were used. According to the research findings, the mean of Young Internet Addiction Scale score was 30.61±16.71 and the mean of PSQI score was 5.96±2.68.