Annelerin doğum sonu yaşam kalitesi ile destek düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between postpartum quality of life and support levels of mothers
  1. Tez No: 784813
  2. Yazar: ÖZLEM ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİLE TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma annelerin doğum sonu yaşam kalitesi ile destek düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kesitsel ve ilişki arayıcı tiptedir. Kasım 2021- Ocak 2022 tarihleri arasında, Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi'nde veri toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini 216 kadın oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, Tanıtıcı Özellikler Formu, Doğum Sonu Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Doğum Sonrası Destek Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde, Kolmogorov Smirnov testi (normallik testi), sayı, yüzde, ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistikler, veriler normal dağılım gösterdiği için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve t testi uygulanmıştır. Araştırmada annelerin Doğum Sonrası Destek Ölçeği (DSDÖ) ihtiyacın önemi boyutu toplam puan ortalaması 165.67±46.48, alınan destek toplam puan ortalaması 116.84±51.82'dir. Doğum Sonu Yaşam Kalitesi Ölçeği (DSYKÖ) toplam puan ortalaması ise 21.05±3.7'dir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between postpartum mothers' quality of life and support levels. The research is of a cross-sectional and relationship-seeking type. Data was collected between November 2021 and January 2022 at the Women's Diseases and Delivery Service at Söke Fehime Faik Kocagöz State Hospital. The sample consisted of 216 women. The Data Collection Form, the Postpartum Quality of Life Scale, and the Postpartum Support Scale were used as data collection tools. In the analysis of the data, descriptive statistics such as Kolmogorov Smirnov test (normality test), number, percentage, mean, standard deviation were applied, and oneway analysis of variance (ANOVA) and t-test were carried out because the data showed normal distribution. In the study, the importance of the need for postpartum support as measured by the Postpartum Support Scale (DSDÖ) was 165.67 ± 46.48 in terms of total score mean and 116.84 ± 51.82 in terms of total score of received support. The total score mean of the Postpartum Quality of Life Scale (DSYKÖ) was 21.05 ± 3.7.