OAL ocaklarında solunabilir toz koşullarının istatistiksel olarak değerlendirilmesi
Statistical evaluation of respirable dust condition OAL underground mines
  1. Tez No: 78485
  2. Yazar: NAZAN SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Vffl ÖZET Yeraltı kömür madenciliğinin en önemli zorluklarından birisi toz oluşumunun önlenmesidir. Toz, insanlarda pnömokonyoz hastalığına ve patlamalara neden olmaktadır. Bu nedenle tozla mücadelenin önemi her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmada Orta Anadolu Linyitleri İşletmesi'nde (OAL) 1993-1997 toz ölçüm sonuçlan verilmiş ve çalışma yerlerinin tozluluk derecesi araştırılmıştır. Sonuçta, solunabilir toz koşullarının ayrıntılı bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca değişik toz konsantrasyonlarında çalışan işçilerin sayılan belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT One of the difficulties in underground coal mining is the prevention of the dust formation. Dust causes illness, pneumoconiosis, and explosions in the mine. For this reason, the importance of the prevention and control of the dust has increased in recent years. In this study, the result of dust measurements made in 1993-1997 at Middle Anatolian Lignite Enterprice were given and the dustiness of the working places was determined. Finally, a detailed evaluation of the respirable dust conditions have been made. Also, It was tried to find out the the number of workers working in different dust concentrations.