Etibank 100. Yıl Gümüş Zenginleştirme Tesisi'nde liç tanklarına geri beslenen suyu arıtılması
Treatment of recycled water to leach units at Etibank 100. Yıl Silver Plant
- Tez No: 78486
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALDUN KURAMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
IV ÖZET Etibank 100. Yıl Gümüş zenginleştirme Tesisi'nde gümüş kazanımı için çinko ile çöktürme (Merrill-Crowe) prosesi uygulanmaktadır. Çöktürme ünitesinden sonra boş çözelti siyanür liçi tanklarına geri beslenmektedir. Siyanürasyon ünitesine beslenen tesis suyu numunesi ağır metaller yönünden incelendiğinde yüksek oranda çinko içerdiği görülmektedir. Yüksek çinko içeriği Uç çözeltisini kirletmekte, Zn(CN)4“2 kompleksini oluşturarak serbest siyanür tüketmekte ve solüsyonun serbest siyanür içeriğini olduğundan yüksek bulunmasına neden olmaktadır. Böylece liç etkinliği azalmaktadır. Bu çalışmada, çinkonun olumsuz etkilerini azaltmak için liç tanklarına geri beslenen tesis suyundan çinkoyu uzaklaştırmak ve serbest siyanür içeriğini arttırmak amacıyla deneysel çalışmalar yapılmıştır. Çalışmada Asitleştirme/Filtrasyon/Yeniden Nötralleştirme (AFR) ve İyon Değiştirme prosesleri kullanılarak çinkonun uzaklaştırılması ve serbest siyanür içeriğinin arttırılması olanakları araştırılmıştır. AFR yöntemiyle çinkonun % 79.1 'si Zn(CN)2 halinde çöktürülmüştür. îyon değişim yöntemi ile çinko Zn(CN)4”2 şeklinde Lewatit MP 62 reçinesi tarafından % 77.34 oranında adsorbe edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Etibank Gümüşköy 100. Yıl Silver Plant uses Merrill-Crowe (cementation by zinc dust) process for silver treatment. Barren solution is fed to cyanidation leach tanks precipitation unit. The plant water sample taken from water balance tanks that water is fed to cyanidation unit contains high zinc content compared to other heavy metals. High zinc contents of the barren solution pollutes the leach solution, consumes free CN“ occuring the Zn(CN)4”2 complex. It looks as if the leach solution contains more free CN“ content than it is to be. Therefore, the leach recovery decreases. In this work, to reduce the negative effect of zinc in cyanidation, experimental studies were done on the plant water fed to the leach tanks to remove zinc and increase the free cyanide content. Acidification/Filtration/Renautralization (AFR) and Ion Exchange processes were applied to search the possibility of recovery of zinc and free cyanide. In AFR method, zinc was precipitated as Zn(CN)2 with 79. 1 % zinc recovery. Zinc was adsorbed by Lewatit MP 62 resin as Zn(CN)4”2 with 77.34 % recovery.