Parkinson hastalarında spinal düzgünlük ve spinal mobilitenin üst ekstremite fonksiyonları ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of spinal alignment and spinal mobility on upper extremity functions and quality of life in patients with parkinson's disease
- Tez No: 784854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ERTUĞRUL YAŞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Bu çalışma Parkinson hastalarında spinal düzgünlük ve spinal mobilitenin üst ekstremite fonksiyonları ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerini belirlemeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Modifiye Hoehn&Yahr ölçeğine göre evre 1-4 arasında olan 40 Parkinson hastası ile 40 sağlıklı birey dahil edildi. Katılımcıların bilişsel fonksiyonları Standardize Mini Mental Test, üst ekstremite fonksiyonları Dokuz Delikli Peg Testi, spinal düzgünlük ve spinal mobiliteleri Spinal mouse cihazıyla değerlendirildi. Ayrıca Parkinson hastalarının motor fonksiyon değerlendirmeleri Birleşik Parkinson Hastalığı Derecelendirme Ölçeği ve yaşam kaliteleri Parkinson Hastalığı Anketi-8 kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the effects of spinal alignment and spinal mobility on upper extremity functions and quality of life in Parkinson's patients. Materials (Patients) and Methods: The study included 40 healthy individuals and 40 Parkinson's patients who were between stages 1 and 4 according to the Modified HoehnYahr scale. Cognitive functions of the participants were evaluated with the Standardized Mini Mental Test, upper extremity functions were evaluated with the Nine-Hole Peg Test, spinal alignment and spinal mobility were evaluated with the Spinal Mouse device. In addition, motor function evaluations of Parkinson's patients were evaluated using the Unified Parkinson's Disease Rating Scale and their quality of life using the Parkinson's Disease Questionnaire.