Yoğun bakım hemşirelerine verilen monitör alarm yönetimi eğitiminin alarm yönetimi ve alarm yorgunluğuna etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of monitor alarm management training given to intensive care nurses on alarm management and alarm fatigue
- Tez No: 784869
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL ÖZSABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları ve Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım hemşirelerine verilen monitör alarm yönetimi eğitiminin, hemşirelerin alarm yönetimi davranışları ve alarm yorgunluğu düzeyine etkisinin incelenmesi amacı ile ön test-son test, tek gruplu, yarı deneysel türde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Karadeniz Bölgesi'ndeki bir devlet hastanesinin dahili ve cerrahi yoğun bakım ünitelerinde çalışan 19 hemşire oluşturmuştur. Veriler,“Hemşire Bilgi Formu”,“Monitör Alarmları Yönetimi İzlem Formu”,“Monitör Alarm Yönetimi Bilgi Testi”ve“Alarm Yorgunluğu Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada girişim olarak yoğun bakım hemşirelerine, eğitim sunusu, örnek vaka uygulaması ve hatırlatıcı kartlar kullanılarak“Monitör Alarm Yönetimi Eğitimi”verilmiştir. Yoğun bakım hemşirelerinin monitör alarm yönetim davranışları, katılımsız gözlem yöntemi ile, hafta içi ve hafta sonu, tüm vardiyalarda, her bir hemşire için ön testte 48 saat, son testte 48 saat olacak şekilde, toplam 1824 saat izlenmiştir. Bu süre içinde, ön testte 322, son testte 199 alarm olmak üzere, meydana gelen tüm monitör alarmlarının verileri analiz edilmiştir. Verilerin analizinde ortalama, standart sapma, frekans, kappa istatistiği, eşli iki örnek t testi, ki-kare testi, pearson korelasyon katsayısı ve McNemar testi kullanılmıştır. Ön test ve son test kriz alarmlarının dağılımları (p=0.032), hemşirelerin alarm değer aralıklarını hasta bireyin klinik durumuna göre özelleştirmesi (p=0.001), cilt temizliği yapma durumu (p=0.001) ve alarma yanıt süreleri (p=0.008) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Son testte“mekanik ventilatör bağlantılarının kontrol edilmesi ve yeniden sağlanması”yanıtının anlamlı şekilde arttığı,“alarmı susturma, sessize alma”yanıtının ise anlamlı şekilde azaldığı belirlenmiştir (p=0.016).
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a pretest-posttest, single-group, quasi-experimental study to examine the effect of monitor alarm management training given to intensive care nurses on their alarm management behaviours and alarm fatigue levels. The sample of the study included 19 nurses working in the internal and surgical intensive care units of a public hospital in the Black Sea Region. Data were collected using the“Nurse Information Form”,“Monitor Alarms Management Monitoring Form”,“Monitor Alarm Management Knowledge Test”and“Alarm Fatigue Scale”. As an intervention in the research,“Monitor Alarm Management Training”was given to the intensive care nurses by using training presentation, case study and reminder cards. Monitor alarm management behaviours of intensive care nurses were monitored for a total of 1824 hours, 48 hours in the pretest and 48 hours in the posttest, for each nurse, on weekdays and weekends, in all shifts, using the non-participant observation method. During this period, the data of all monitor alarms that occurred, including 322 alarms in the pretest and 199 alarms in the posttest, were analysed. Mean, standard deviation, frequency, kappa statistics, paired two-sample t-test, chi-square test, Pearson correlation coefficient and McNemar's test were used in the analysis of the data. Statistically significant differences were found between the distribution of pre-test and posttest crisis alarms (p=0.032), nurses' customization of alarm value ranges based on the clinical condition of the patient (p=0.001), whether they performed skin cleaning (p=0.001) and alarm response times (p=0.008). It was determined that the response of“checking and restoring mechanical ventilator connections”increased significantly, while the response of“silencing, muting the alarm”decreased significantly in the posttest (p=0.016).